Uczelnie i instytucje

Katowice/ Ananda Devi Anenden odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

źródło: Adobe Stock
źródło: Adobe Stock

Urodzona na Mauritiusie francuskojęzyczna pisarka i poetka Ananda Devi Anenden odbierze w najbliższą środę w Katowicach doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Cieszącą się światową sławą autorkę wyróżniono na wniosek ówczesnego wydziału filologicznego (obecnie humanistycznego) katowickiej uczelni.

65-letnia obecnie autorka kilkunastu powieści (m.in. "Ewa ze swych zgliszcz") oraz kilku zbiorów nowel i poezji, uważana jest za największą żyjącą pisarkę maurytyjską. Ma w dorobku prestiżowe międzynarodowe wyróżnienia literackie, zaś za zasługi dla literatury francuskiej otrzymała przyznawany przez rząd Francji order sztuki i literatury (Chevalier des Arts et des Lettres).

Utwory narracyjne i poetyckie Anandy Devi Anenden niestrudzenie drążą problematykę wykluczenia i jej skutków; autorka bezustannie piętnuje ekstremalne ubóstwo i jego konsekwencje - podkreślają literaturoznawcy z katowickiej uczelni.

Decyzję o wyróżnieniu maurytyjskiej pisarki honorowym doktoratem, Senat Uniwersytetu Śląskiego podjął w końcu stycznia 2020 roku, jednak uroczystość wręczenia doktoratu nie mogła odbyć się z powodu pandemii COVID-19. Ceremonia odbędzie się w najbliższą środę w auli Wydziału Humanistycznego UŚ, zaś dzień wcześniej pisarka spotka się z czytelnikami w katowickiej siedzibie Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

Promotorem w przewodzie o nadanie autorce godności doktora honorowego jest literaturoznawca i tłumacz twórczości Anandy Devi Anenden prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, a recenzentami profesorowie Françoise Lionnet, Julia Waters, Rajcoomaree Kumari Issur i Ryszard Koziołek.

Znawcy literatury wskazują, iż wyrastające z tradycji kreolskiego i indyjskiego Mauritiusa utwory Anandy Devi Anenden "są syntezą kultury Wschodu i Zachodu; upominają się o uciemiężonych i wykluczonych".

"Jej twórczość, tłumaczona na kilkanaście języków, jest przedmiotem licznych badań naukowych i cieszy się ogromnym uznaniem w wielu krajach świata - od pięciu lat także w Polsce" - wskazują przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.

Ananda Devi Anenden urodziła się 23 marca 1957 r. w Trois Boutiques na Mauritiusie, jako córka plantatora trzciny cukrowej. Już jako nastolatka zaczęła pisać nowele. Studiowała w Londynie, obecnie mieszka we Francji.

W Polsce pisarka znana jest głównie z powieści "Ewa ze swych zgliszcz". To "radykalnie szczera, a zarazem uwodząca poetyckością historia czworga nastoletnich Maurytyjczyków z blokowiska w stolicy kraju, szukających wyjścia z zaklętego kręgu lęku i przemocy (...). To poruszająca podróż po mrocznych zakątkach Mauritiusa, nieobecnych w podróżniczych przewodnikach i niedostępnych turystom. To również przenikliwy opis kształtowania się osobowości na marginesach społeczeństwa" - napisał o książce jej polski wydawca.

W 2006 r. "Ewę ze swych zgliszcz" uhonorowano prestiżową Nagrodą Pięciu Kontynentów Frankofonii dla najlepszej książki francuskojęzycznej napisanej przez pisarza spoza Francji.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera