Kielce/ Prof. Kazimierz Kik świętował 45-lecie pracy naukowej

Źródło: PAP/Piotr Polak; Kielce, 02.10.2019
Źródło: PAP/Piotr Polak; Kielce, 02.10.2019

Profesor Kazimierz Kik świętował w środę w Kielcach 45-lecie pracy naukowej i żegnał się z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naukowiec z kielecką uczelnią był związany od ponad 30 lat. Obecnie chce skupić się publicystyce.

Uroczystość podsumowująca 45 lat pracy naukowej prof. Kika, a także oficjalne zakończenie współpracy z kielecką uczelnią odbyło się w środę w auli wydziału Prawa i Administracji UJK.

Profesor Kazimierz Kik wspominał, że do Kielc przyjechał w 1990 roku. Przez wiele lat kierował utworzonym przez siebie Instytutem Nauk Politycznych. "Od Kielc mnie nikt nie odklei. To były najlepsze lata mojego życia. Wykształciłem i byłem promotorem ponad 2,5 tys. licencjatów i magistrantów, myślę, że przydałem się ziemi świętokrzyskiej. Będę chciał organizować tutaj otwarte wykłady, ale skupiam się na pisaniu, mam nadzieję, że wrócę do roli komentatora i publicysty" – dodał.

Zapowiedział, że pracuje nad trzema książkami. Jedna z nich: "Między Ankarą, Berlinem a Moskwą", będzie dotyczyć m.in. roli politycznej Europy Środkowo-Wschodniej. "Wojna rosyjsko-ukraińska zmienia wszystko, niektóre rzeczy będę musiał pisać od nowa. Obawiam się, że to, co się stanie na finale tego konfliktu, wszystkich negatywnie zaskoczy" – mówił.

W spotkaniu uczestniczyli politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki m.in. Marek Materek, prezydent Starachowic, szef świętokrzyskiej PO Artur Gierada oraz Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski.

"Prof. Kik jest niepowtarzalną osobowością. Wielu politologów w naszym województwie po części zawdzięcza jego pracy swoje obecne miejsce" – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który był jednym ze studentów prof. Kika. Naukowiec był też promotorem jego pracy magisterskiej dotyczącej konfliktu arabsko-izraelskiego.

Prof. Kazimierz Kik urodził się w 1947 roku w Gorzowie Śląskim. W 1973 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, był doktorantem Instytutu Historii PAN. Ze stolicą województwa świętokrzyskiego naukowiec związany jest od 1990 roku, na początku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, następnie Akademią Świętokrzyską oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Stworzył i przez wiele lat kierował Instytutem Nauk Politycznych kieleckiej uczelni.

W ubiegłym roku prof. Kik napisał książkę autobiograficzną "Samojednik. Od śmietnika, przez poprawczak do profesury", która ukazała się nakładem toruńskiego wydawnictwa naukowego Marszałek.

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera