Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
17.06.2022 aktualizacja 17.06.2022

Kielce/ Prof. Kazimierz Kik świętował 45-lecie pracy naukowej

Źródło: PAP/Piotr Polak; Kielce, 02.10.2019 Źródło: PAP/Piotr Polak; Kielce, 02.10.2019

Profesor Kazimierz Kik świętował w środę w Kielcach 45-lecie pracy naukowej i żegnał się z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naukowiec z kielecką uczelnią był związany od ponad 30 lat. Obecnie chce skupić się publicystyce.

Uroczystość podsumowująca 45 lat pracy naukowej prof. Kika, a także oficjalne zakończenie współpracy z kielecką uczelnią odbyło się w środę w auli wydziału Prawa i Administracji UJK.

Profesor Kazimierz Kik wspominał, że do Kielc przyjechał w 1990 roku. Przez wiele lat kierował utworzonym przez siebie Instytutem Nauk Politycznych. "Od Kielc mnie nikt nie odklei. To były najlepsze lata mojego życia. Wykształciłem i byłem promotorem ponad 2,5 tys. licencjatów i magistrantów, myślę, że przydałem się ziemi świętokrzyskiej. Będę chciał organizować tutaj otwarte wykłady, ale skupiam się na pisaniu, mam nadzieję, że wrócę do roli komentatora i publicysty" – dodał.

Zapowiedział, że pracuje nad trzema książkami. Jedna z nich: "Między Ankarą, Berlinem a Moskwą", będzie dotyczyć m.in. roli politycznej Europy Środkowo-Wschodniej. "Wojna rosyjsko-ukraińska zmienia wszystko, niektóre rzeczy będę musiał pisać od nowa. Obawiam się, że to, co się stanie na finale tego konfliktu, wszystkich negatywnie zaskoczy" – mówił.

W spotkaniu uczestniczyli politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki m.in. Marek Materek, prezydent Starachowic, szef świętokrzyskiej PO Artur Gierada oraz Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski.

"Prof. Kik jest niepowtarzalną osobowością. Wielu politologów w naszym województwie po części zawdzięcza jego pracy swoje obecne miejsce" – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który był jednym ze studentów prof. Kika. Naukowiec był też promotorem jego pracy magisterskiej dotyczącej konfliktu arabsko-izraelskiego.

Prof. Kazimierz Kik urodził się w 1947 roku w Gorzowie Śląskim. W 1973 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, był doktorantem Instytutu Historii PAN. Ze stolicą województwa świętokrzyskiego naukowiec związany jest od 1990 roku, na początku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, następnie Akademią Świętokrzyską oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Stworzył i przez wiele lat kierował Instytutem Nauk Politycznych kieleckiej uczelni.

W ubiegłym roku prof. Kik napisał książkę autobiograficzną "Samojednik. Od śmietnika, przez poprawczak do profesury", która ukazała się nakładem toruńskiego wydawnictwa naukowego Marszałek.

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023