Zielona Góra/ 60 tys. zł na badania bocianów

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

60 tys. zł dla Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) przekazała Fundacja KGHM Polska Miedź. Za te pieniądze zostaną zakupione loggery do założenia na młodych bocianach - poinformowała Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

„Loggery to niewielkie urządzenie rejestrujące położenie ptaka za pomocą systemu GPS. Niebawem studenci wezmą udział w pracach terenowych. Pobiorą krew od młodych ptaków w celu określenia ich kondycji fizjologicznej przed lotem do Afryki oraz założą im loggery” – powiedziała Doszczak.

Loggery pozwolą na ciągłe śledzenie parametrów życia, m.in. określenia kiedy odpoczywają oraz kiedy są w locie, na jakiej wysokości, z jaką szybkością lecą oraz jaką trasą.

Z kolei analizy krwi pobranej od młodych bocianów będą prowadzone w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych UZ. Pozwoli to na zbadanie znaczenia kondycji fizjologicznej w początku życia na historię życia bocianów, tj. przeżywalność, szybkość lotów, miejsce zimowania, liczbę potomstwa po przystąpieniu do rozrodu.

W spotkaniu związanym z przekazaniem darowizny uczestniczyli rektor UZ - prof. Wojciech Strzyżewski, wiceprezes Zarządu Fundacji KGHM Polska Miedź - Paweł Ernst, dyr. Instytutu Nauk Biologicznych UZ - prof. Leszek Jerzak, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody - dr Olaf Ciebiera oraz przewodnicząca Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody - Daria Suchobieska.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.11.2024. Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany w Szczecinie, gdzie zaprezentowano, 13 bm. specjalną, mobilną stację badawczą, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe zanieczyszczenia ze ścieków. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Oczyszczalnia ścieków testuje stację badawczą usuwającą mikrozanieczyszczenia

  • Robotnica Formica polyctena. Fot. Marcin Szot

    Kopce mrówek leśnych to "wyspy środowiskowe" dla grzybów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera