Uczelnie i instytucje

Plan Równości Płci w OPI PIB

materiały prasowe
materiały prasowe

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) został partnerem projektu GENDERACTIONplus, który wspiera równość płci w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB).

Głównym celem projektu GENDERACTIONplus jest wspieranie idei równości płci w Europejskiej Przestrzeni Badawczej poprzez budowanie odpowiedniego potencjału, wymianę doświadczeń, koordynację przyjętej polityki i zapewnianie w tym zakresie doradztwa strategicznego.

Jak poinformowało OPI PIB w informacji przesłanej PAP, równość płci w Europejskiej Przestrzeni Badawczej wymaga współpracy m.in. w kwestiach przeciwdziałania przemocy w środowisku akademickim uwarunkowanej różnicami płci, dyskusji nad integracją i intersekcjonalnością różnorodnych kategorii społecznych oraz eliminowania potencjalnych przyczyn dyskryminacji.

Polski partner projektu zapowiada, że działania te wspomogą koordynację polityki w obszarze równości płci i wzmocnią integrację w nowej EPB. Prace prowadzone będą w dwóch zespołach eksperckich – jednym złożonym z przedstawicieli władz krajowych i drugim skupiającym przedstawicieli organizacji finansujących badania naukowe (RFO).

Projekt ma pięć obszarów tematycznych: integracja i intersekcjonalność; przemoc w środowisku akademickim uwarunkowana różnicami płci; wymiar płci w obszarze badań i rozwoju; monitorowanie działań na rzecz równości płci na poziomie państw członkowskich w nowej EPB (w tym opracowanie mechanizmu monitorowania i wskaźników); opracowanie systemu monitorowania i oceny wdrażania i wpływu planów równości płci (GEP) jako głównego instrumentu promowania instytucjonalnych zmian nowej EPB na rzecz integracji.

"Nie można zapominać, że duże zróżnicowanie sprzyja osiąganiu celów biznesowych przez daną organizację. Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy podejmuje szereg działań, które mają na celu zapobieganie wszelkim rodzajom dyskryminacji wśród pracowników" – mówi cytowany w materiale prasowym dyrektor OPI PIB, dr inż. Jarosław Protasiewicz.

OPI PIB jest przygotowane do wdrożenia dobrych praktyk ujętych w planie równości płci, który opracowuje Komisja Europejska. Plan ten będzie się odnosić do pięciu obszarów tematycznych: kultury organizacyjnej oraz równowagi między życiem zawodowym i prywatnym; równowagi płci na szczeblu decyzyjnym; równowagi płci w rozwoju kariery zawodowej; włączenia wymiaru płci do treści badawczych i dydaktycznych oraz przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

"W równościowym i różnorodnym środowisku lepiej się pracuje i wypracowuje lepsze efekty, więc wdrożenie planu przyniesie korzyści nam wszystkim. Dodatkowo, począwszy od 2022 roku, publiczne instytucje naukowe muszą posiadać

plan równości płci (gender equality plan, GEP), żeby uczestniczyć w projektach finansowanych z programu ramowego Horyzont Europa" – dodaje kierowniczka merytoryczna do spraw opracowania planu równości płci w OPI PIB - dr Anna Knapińska.

Inicjatywa realizowana jest w ramach programu Horyzont Europa.

Projekt GENDERACTIONplus bazuje na projekcie GENDERACTION, który realizowano w latach 2017-2021 w ramach Horyzontu 2020, wynikach prac Stałej grupy roboczej ds. płci w badaniach i  innowacjach (SWG GRI) oraz Zespołu eksperckiego RFO FORGEN opracowanych w ramach projektu ACT wdrażanego w latach 2018-2021.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera