Uczelnie i instytucje

Fizyk prof. Robert Olkiewicz nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Fizyk prof. Robert Olkiewicz został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyborach startowało pięciu kandydatów, w tym poprzedni rektor prof. Przemysław Wiszewski, któremu mandat wygasił minister nauki i edukacji prof. Przemysław Czarnek.

Rzecznik uczelni dr Katarzyna Uczkiewicz poinformowała, że w poniedziałek Uniwersyteckie Kolegium Elektorów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Nowym rektorem został fizyk, prof. dr hab. Robert Olkiewicz.

9 marca 2022 roku decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor zrealizował bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

W wyborach na urząd rektora Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020-2024 kandydowali: prof. dr hab. Gościwit Malinowski, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym; dr hab. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. projektów i relacji międzynarodowych; prof. dr hab. Robert Olkiewicz, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej; prof. dr hab. Robert Wieczorek, z-ca dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych oraz były rektor UWr. prof. dr hab. Przemysław Wiszewski z Instytutu Historycznego.

Prof. Robert Olkiewicz to fizyk, specjalizujący się w metodach matematycznych fizyki, podstawach matematycznych modeli statystycznych oraz układach kwantowych otwartych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Urodził w 1962 roku we Wrocławiu. Po egzaminie maturalnym w 1982 roku podjął studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. Tytuł doktora uzyskał w 1992 roku. W 2004 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później profesora zwyczajnego.

W latach 2001–2005 kierował Zakładem Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr, w kadencji 2005–2008 był dyrektorem tego instytutu, a od 2008 do 2012 roku dziekanem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. 

PAP - Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Dodatkowe 100 mln zł z resortu nauki na akademiki, 180 mln zł na dostępność

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera