Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
07.06.2022 aktualizacja 07.06.2022

Fizyk prof. Robert Olkiewicz nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Fizyk prof. Robert Olkiewicz został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyborach startowało pięciu kandydatów, w tym poprzedni rektor prof. Przemysław Wiszewski, któremu mandat wygasił minister nauki i edukacji prof. Przemysław Czarnek.

Rzecznik uczelni dr Katarzyna Uczkiewicz poinformowała, że w poniedziałek Uniwersyteckie Kolegium Elektorów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Nowym rektorem został fizyk, prof. dr hab. Robert Olkiewicz.

9 marca 2022 roku decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor zrealizował bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

W wyborach na urząd rektora Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020-2024 kandydowali: prof. dr hab. Gościwit Malinowski, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Filologicznym; dr hab. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. projektów i relacji międzynarodowych; prof. dr hab. Robert Olkiewicz, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej; prof. dr hab. Robert Wieczorek, z-ca dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych oraz były rektor UWr. prof. dr hab. Przemysław Wiszewski z Instytutu Historycznego.

Prof. Robert Olkiewicz to fizyk, specjalizujący się w metodach matematycznych fizyki, podstawach matematycznych modeli statystycznych oraz układach kwantowych otwartych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.

Urodził w 1962 roku we Wrocławiu. Po egzaminie maturalnym w 1982 roku podjął studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku. Tytuł doktora uzyskał w 1992 roku. W 2004 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później profesora zwyczajnego.

W latach 2001–2005 kierował Zakładem Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr, w kadencji 2005–2008 był dyrektorem tego instytutu, a od 2008 do 2012 roku dziekanem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. 

PAP - Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023