Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
03.06.2022 aktualizacja 03.06.2022

Atrakcje z nauką w tle - trwają zapisy na Dzień Odkrywców Kampusu Ochota

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Trwają zapisy na popularnonaukowe wydarzenia Dnia Odkrywców Kampusu Ochota, które 11 czerwca organizuje pięć wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego i kilka jednostek współpracujących.

Wśród atrakcji dla młodzieży i pasjonatów nauki będą wybuchowe pokazy, prezentacje badań Ziemi, eksperymenty biologiczne i zagadki matematyczno-przyrodnicze.

Czy na Marsie da się hodować sałatę? Jak przypadek doprowadził do odkrycia dynamitu i karteczek samoprzylepnych? Czy w "Raju" Dantego mieszka matematyka? Czy bakterie mają mikromiasta? Po co ludziom cyklotrony? Czy skały piszą pamiętniki? Kim są Antymatematycy? Jak zatrzymać proces starzenia bez ingerencji chirurga plastycznego? Co łączy jajko z chorobą Alzheimera? - na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas ósmej edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO).

Organizatorzy zapraszają wszystkich, a szczególnie uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.

DOKO otworzy interdyscyplinarny panel "Grunt to nauka", podczas którego przedstawiciele wydziałów z Kampusu Ochota opowiedzą, czasem z przymrużeniem oka, a czasem całkiem serio, jak w ich dziedzinach bada się Ziemię i ziemię. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w budynku Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5. Podkreślone zostaną osiągnięcia Wydziału Geologii UW, który świętuje 70-lecie swojego istnienia.

W programie znalazły się zarówno pokazy, wykłady popularnonaukowe, jak i eksperymenty polegające na samodzielnym "dokopywaniu się" do wiedzy. W godzinach 12.00 – 16.00 goście będą mogli założyć hodowlę roślin in vitro, wykryć lisiego pierwotniaka, wziąć udział w procesie wiercenia świdrem ślimakowym na głębokość dziesięciu metrów czy założyć biały fartuch i zmienić się na chwilę w chemika. Podczas wycieczek zwiedzić będzie można m.in. zwierzętarnię, serwerownię i Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii, w którym prowadzi się pomiary w temperaturach poniżej 2 kelwinów.

Uczestnicy gry terenowej zmierzą się z zagadkami z nauk matematyczno-przyrodniczych. Dzień Odkrywców Kampusu Ochota zakończy się w godz. 16.00 - 17.00 inscenizowanym wybuchem wulkanu.

Młodzież zainteresowana studiowaniem na Kampusie Ochota będzie mogła uzyskać wszelkie informacje z pierwszej ręki. Jak zapewniają organizatorzy, studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki i jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Inkubator UW, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

Program DOKO znajduje się na TEJ stronie i na facebook.com/DOKOUW. Od 4 czerwca poprzez tę samą stronę prowadzone są zapisy na wybrane zajęcia. Pytania można kierować na adres doko@mimuw.edu.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022