Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
30.05.2022 aktualizacja 30.05.2022

Termity wielokrotnie przemierzały ocean

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Badania genetyczne dowodzą, że pewien odłam termitów wielokrotnie przemierzał ocean w ciągu ostatnich 50 mln lat – informują naukowcy na łamach „Molecular Biology and Evolution”.

Sekwencjonowanie DNA wykazało, że pewien odłam termitów w ciągu ostatnich 50 mln lat co najmniej 40 razy przedostawał się przez ocean do odległych lądów.

Obecnie żyje wiele różnych rodzajów termitów. Niektóre tworzą olbrzymie, liczące miliony osobników, kolonie. Inne żyją w drewnie w grupach nie przekraczających pięć tys. osobników. Ten ostatni typ termitów poddano badaniom genetycznym. Okazało się, że owady odznaczają się niezwykłą mobilnością.

Badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu na Okinawie (Japonia).

"Termity z rodziny Kalotermitidae postrzegane są często jako prymitywne, ponieważ oddzieliły się od pozostałych termitów ok. 100 mln lat temu i tworzą niewielkie kolonie. Faktycznie jednak niewiele wiadomo o tej rodzinie” – zauważa główny autor, Ales Bucek.

Naukowcy postanowili nadrobić zaległości. Przez ponad trzy dekady gromadzili setki próbek genetycznych termitów z różnych stron świata. Ze zbiorów wybrali ok. 120 gatunków, które reprezentowały jedną czwartą różnorodności rodziny Kalotermitidae.

Na podstawie próbek naukowcy zrekonstruowali drzewo ewolucyjne całej rodziny. Odkryli, że reprezentanci rodziny Kalotermitidae wielokrotnie pokonywali ogromne odległości, takie jak np. z Ameryki Pd. do Afryki.

Transoceanicznych podróży mogło być nawet 40. Przyczyniło się to do dywersyfikacji rodziny – wewnętrznego podziału na wiele odrębnych gatunków.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024