Pod Przasnyszem ruszył Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Sierakowie koło Przasnysza (Mazowieckie) otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej. Placówka, która będzie prowadzić m.in. zaawansowane prace nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Informując w poniedziałek o uruchomieniu Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie pod Przasnyszem, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podkreśliła, że całkowita wartość tego projektu wyniosła ponad 33 mln 495 tys. zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych to blisko 24 mln 656 tys. zł - uroczyste otwarcie placówki odbyło się 14 maja.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych wyjaśniła, iż "w ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie". "Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie pełnił niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym" - zaznaczono w informacji. Jak podkreślono, działalność placówki, "umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii".

Według Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, dzięki inwestycji "powiat przasnyski stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego, co stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju regionu". Placówka, jak wspomniano w informacji, "umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów".

"Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa" - oceniła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Ogłaszając uruchomienie w Sierakowie pod Przasnyszem Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podkreśliła, iż uczelnia ta realizuje aż cztery projekty z obszaru infrastruktury badawczej, a łączne dofinansowanie przekracza 80 mln zł.

Wśród realizowanych przez Politechnikę Warszawską przedsięwzięć wymieniono m.in. utworzone w Płocku Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa, wspomniano też o trwających pracach nad kolejnymi inwestycjami - utworzeniem Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych CENAGIS, a także mazowieckiej platformy technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych.

Ponadto, jak zaznaczyła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Politechnika Warszawska skorzystała ze wsparcia w obszarze informatyzacji i wprowadzania e-usług.

Informując o działalności i planach Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie pod Przasnyszem, uczelnia zwróciła uwagę, że "nowe laboratorium to pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów". Jak przekazano w komunikacie, na terenie placówki powstało również centrum obliczeniowe, a także system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne.

Dzięki temu, jak podkreślono w informacji, "Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii".

"Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej" – powiedział rektor uczelni prof. Krzysztof Zaremba, cytowany w komunikacie. Jak ocenił, współpraca przy projekcie z władzami samorządowymi, administracją rządową oraz wykorzystanie środków unijnych, dały możliwość prowadzenia unikalnych i bardzo potrzebnych badań.

"Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola, także ze względu na sytuację międzynarodową, będzie wzrastać" - stwierdził prof. Zaremba.

Według Politechniki Warszawskiej, planowane są dalsze inwestycje w infrastrukturę ośrodka w ramach projektu "Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych". "Mamy również plany związane z rozwojem szkolenia lotniczego oraz instalacji do badań kosmicznych" - zapowiedział prof. Janusz Frączek, dziekan wydziału mechanicznego, energetycznego i lotnictwa Politechniki Warszawskiej. (PAP)

mb/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera