Mieszkanie w pobliżu regionów podatnych na pożary może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc i guzy mózgu – informuje „The Lancet Planetary Health”.
Naukowcy z kanadyjskiego McGill University obserwowali ponad dwa miliony Kanadyjczyków przez 20 lat. Jak się okazało, u osób narażonych na częste pożary lasów częściej występował rak płuc i guzy mózgu. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia.
"Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów" - mówi Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University. Osoby mieszkające w pobliskich społecznościach mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.
Opublikowane w "The Lancet Planetary Health" badanie wykazało, że ludzie żyjący w promieniu 50 km od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat mieli o 10 proc. wyższą zachorowalność na guzy mózgu i 4,9 proc. wyższą zachorowalność na raka płuc, w porównaniu do osób mieszkających dalej.
Jak przewidują naukowcy, w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. Coraz częściej uznawane są za globalny problem zdrowotny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u ludzi.
Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary zanieczyszczają również środowisko wodne i glebę. Podczas gdy niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, inne chemikalia mogą pozostawać w środowisku przez długi czas – na przykład metale ciężkie i węglowodory. „Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia” - dodaje prof. Weichenthhal.
Jak podkreślają autorzy, konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoną mieszankę zanieczyszczeń środowiskowych uwalnianych podczas pożarów. Zwracają również uwagę, że potrzebne są dalsze prace w celu opracowania bardziej długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.
Źródło: DOI 10.1016/S2542-5196(22)00067-5
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.