Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
02.05.2022 aktualizacja 02.05.2022

Uniwersytet Gdański najlepszy we wspieraniu zrównoważonego rozwoju

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Gdański awansował o 200 pozycji na świecie względem roku ubiegłego oraz został sklasyfikowany najwyżej spośród wszystkich ocenianych polskich uczelni wyższych w rankingu, który ocenia politykę i aktywność uczelni w zakresie realizacji 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Jak poinformował Uniwersytet Gdański, +Times Higher Education Impact Rankings+ to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych, złożonych i rozwijających się rankingów. Jego tematyka ma dla wielu uczelni strategiczne znaczenie, a Uniwersytet Gdański staje się w tym obszarze niekwestionowanym liderem w Polsce.

"Awans o 200 pozycji w generalnym zestawieniu światowym, pierwsze miejsce wśród ewaluowanych uczelni w Polsce, awans o 100 pozycji oraz najwyższe miejsce w kraju w zakresie realizacji celu 5. Równość płci, niezwykle silna pozycja lidera w celach: 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje; 11. Zrównoważone miasta i społeczności; 14. Życie pod wodą, podium dla celu 13. Działania w dziedzinie klimatu – to ogromny sukces w tegorocznej edycji Times Higher Education Impact Ranking" – wyliczyła wyniki rankingu pełnomocnik rektora ds. rankingów mgr Katarzyna Gregorowicz-Bielawska.

Jak wyjaśnił rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, dane prezentowane w rankingu THE Impact to pełne spektrum działalności organizacyjnej, badawczej oraz edukacyjnej uczelni.

"Najwyższa pozycja w Polsce, awans oraz wysoka klasyfikacja na świecie, uwzględniając ogromne zainteresowanie rankingiem i olbrzymią konkurencję - jest to niewątpliwie powód do dumy" - powiedział rektor Stepnowski.

Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju, której cele realizują także uczelnie wyższe, przyjęły wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Agenda określiła 17 celów, które państwa te powinny zrealizować do 2030 roku. Cele te określono w pięciu obszarach: ludzi, planety, dobrobytu, pokoju oraz partnerstwa.  (PAP)

mart/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022