Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.05.2022
PL EN
28.04.2022 aktualizacja 29.04.2022

Prestiżowy ERC Advanced Grant dla prof. Wojciecha Knapa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Wojciech Knap, szef Międzynarodowej Agendy Badawczej CENTERA, działającej w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN, otrzymał prestiżowy ERC Advanced Grant, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. W sumie granty uzyskało 253 uczonych z Europy - informuje ERC.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. ERC Advanced Grants to subsydia dla doświadczonych naukowców, o uznanym już dorobku.

Jak poinformowała ERC, w rozstrzygniętym konkursie ERC Advanced Grants finansowanie o łącznej wartości 624,6 mln euro trafi do 253 uczonych. Jeden z nagrodzonych grantów będzie prowadzony w polskiej jednostce - Instytucie Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Dofinansowane przez ERC badania poprowadzi prof. Wojciech Knap, który w ramach projektu "Towards On-Chip Plasmonic Amplifiers of THz Radiation” zbada promieniowanie terahercowe struktur plazmonicznych.

Prof. Wojciech Knap uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu tytułu doktora otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Fizyki. W 1987 r. przeniósł się do Francji, aby pracować jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Montpellier, w Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych w Grenoble oraz w Laboratorium Impulsowych Pól Magnetycznych w Toulouse. Pracował też we Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych – CNRS – Montpellier; jako międzynarodowy badacz (visiting researcher) w Instytucie Politechniki w Rensselaer, Troy w stanie Nowy Jork oraz na Uniwersytecie Tohoku, w Sendai w Japonii.

Jego najważniejsze zainteresowania naukowe oraz działalność koncentrują się wokół badań właściwości półprzewodników w dalekiej podczerwieni (promieniowanie terahercowe), a w szczególności wokół podstawowej fizyki i zastosowań wzbudzania plazmy terahercowej w nanostrukturach. Obecnie jest liderem międzynarodowego projektu badawczego MAB CENTERA i wraz z prof. Tomaszem Skotnickim kieruje działaniami badawczo-rozwojowymi w zakresie nauk podstawowych i zastosowań promieniowania terahercowego.

Granty European Research Council przyznawane są w pięciu kategoriach: ERC Starting Grant, ERC Consolidator Grant, ERC Advanced Grant, ERC Proof of Concept oraz ERC Synergy Grants. W gronie nagrodzonych ERC Advanced Grant dominują: Niemcy (61 grantów), Wielka Brytania (45 grantów), Holandia (27 grantów), Francja (26 grantów).

Pełna lista nagrodzonych naukowców jest dostępna na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022