Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
28.04.2022 aktualizacja 29.04.2022

Prestiżowy ERC Advanced Grant dla prof. Wojciecha Knapa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Wojciech Knap, szef Międzynarodowej Agendy Badawczej CENTERA, działającej w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN, otrzymał prestiżowy ERC Advanced Grant, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. W sumie granty uzyskało 253 uczonych z Europy - informuje ERC.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. ERC Advanced Grants to subsydia dla doświadczonych naukowców, o uznanym już dorobku.

Jak poinformowała ERC, w rozstrzygniętym konkursie ERC Advanced Grants finansowanie o łącznej wartości 624,6 mln euro trafi do 253 uczonych. Jeden z nagrodzonych grantów będzie prowadzony w polskiej jednostce - Instytucie Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Dofinansowane przez ERC badania poprowadzi prof. Wojciech Knap, który w ramach projektu "Towards On-Chip Plasmonic Amplifiers of THz Radiation” zbada promieniowanie terahercowe struktur plazmonicznych.

Prof. Wojciech Knap uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu tytułu doktora otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Fizyki. W 1987 r. przeniósł się do Francji, aby pracować jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Montpellier, w Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych w Grenoble oraz w Laboratorium Impulsowych Pól Magnetycznych w Toulouse. Pracował też we Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych – CNRS – Montpellier; jako międzynarodowy badacz (visiting researcher) w Instytucie Politechniki w Rensselaer, Troy w stanie Nowy Jork oraz na Uniwersytecie Tohoku, w Sendai w Japonii.

Jego najważniejsze zainteresowania naukowe oraz działalność koncentrują się wokół badań właściwości półprzewodników w dalekiej podczerwieni (promieniowanie terahercowe), a w szczególności wokół podstawowej fizyki i zastosowań wzbudzania plazmy terahercowej w nanostrukturach. Obecnie jest liderem międzynarodowego projektu badawczego MAB CENTERA i wraz z prof. Tomaszem Skotnickim kieruje działaniami badawczo-rozwojowymi w zakresie nauk podstawowych i zastosowań promieniowania terahercowego.

Granty European Research Council przyznawane są w pięciu kategoriach: ERC Starting Grant, ERC Consolidator Grant, ERC Advanced Grant, ERC Proof of Concept oraz ERC Synergy Grants. W gronie nagrodzonych ERC Advanced Grant dominują: Niemcy (61 grantów), Wielka Brytania (45 grantów), Holandia (27 grantów), Francja (26 grantów).

Pełna lista nagrodzonych naukowców jest dostępna na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022