Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
28.04.2022 aktualizacja 28.04.2022

Na Politechnice Łódzkiej otwarto Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej otwarto nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami. Zainstalowano w nim szereg najnowszych rozwiązań teleinformatycznych wiodących firm.

"W tej przestrzeni możemy prowadzić badania i kształcenie w wielu obszarach, w tym m.in. w tych związanych z monitorowaniem funkcji życiowych osób" – wyjaśnił dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych prof. Sławomir Wiak.

Zainstalowane w Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami systemy pozwalają na sterowanie temperaturą i oświetleniem, analizowanie sieci elektrycznej, np. zużycia energii, zarządzanie centralą wentylacyjną z systemem rekuperacji (na ogół ukrytą nad sufitem). Jest też system kontroli włamania i napadu, kontroli dostępu, kontroli wejść i poruszania się po obiekcie, a także system nagłaśniania oraz telewizji dozorowej. Każdy z nich stwarza wiele możliwości programowania i analiz. Ważnym elementem laboratorium jest system zarządzania inteligentnymi budynkami BMS integrujący wszystkie umieszczone w nim podsystemy.

Infrastruktura informatyczna oparta o technologie ICT, w tym: wirtualną rzeczywistość, Big Data, sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy oraz 5G i w nieodległej przyszłości 6G jest strategicznym celem w systemach zarządzania inteligentnymi budynkami. Nowe laboratorium wpisuje się też w wyzwania zrównoważonego rozwoju, co jest szczególnie istotne dla łódzkiej uczelni.

"Odkrywanie wiedzy z baz danych licznie gromadzonych w systemach zainstalowanych w laboratorium jest kluczową kompetencją przyszłości i źródłem innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu inteligentnymi budynkami" - dodał prof. Wiak.

W infrastrukturę Laboratorium w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych zainwestowano ok. 2,5 mln zł; część tej kwoty stanowiło dofinansowanie z UE.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023