Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
27.04.2022 aktualizacja 27.04.2022

Lublin/ Za 46 mln zł powstała nowa siedziba Instytutu Pedagogiki UMCS

27.04.2022. Nowy gmach Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Instytutu Pedagogiki w Kampusie Zachodnim UMCS w Lublinie, otwarty uroczyście. PAP/Wojtek Jargiło 27.04.2022. Nowy gmach Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Instytutu Pedagogiki w Kampusie Zachodnim UMCS w Lublinie, otwarty uroczyście. PAP/Wojtek Jargiło

Za 46 mln zł powstała nowa siedziba Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z czego ponad 20 mln zł to dofinansowanie z budżetu państwa. W nowym gmachu Instytutu Pedagogiki przy ul. Głębokiej uczy się ok. 1,3 tys. osób.

W otwarciu nowej siedziby Instytutu Pedagogiki UMCS wzięli udział członkowie władz uczelni, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, którego tradycje sięgają połowy lat 70., znany jest jako największa jednostka w południowo-wschodniej Polsce doskonaląca w zakresie nauk o wychowaniu.

„Zaszczytne miano uczelni wyróżniającej się w badaniach poświęconym naukom społecznym zapewnia jej przede wszystkim doskonała organizacja, wzorowe wypełnianie misji, ale i profesjonalizm kadr upowszechniających wyniki swych prac w prestiżowych programach i projektach (…) Jestem pewien, że nowo otwarty obiekt stanie się miejscem sprzyjającym kształceniu kolejnych pokoleń specjalistów, przede wszystkim zaś wzmocni potencjał naukowo-badawczy uniwersytetu” – dodał w liście Czarnek.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski zaznaczył, że nowy obiekt jest „nowoczesny, infrastrukturalnie przygotowany na wyzwania XXI wieku, który wypełnia przestrzeń Kampusu Zachodniego im. Unii Lubelskiej”. „Za nami proces ewaluacyjny, którego wyniki za chwilę ujrzą światło dzienne. Dowiemy się w którym miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy, ale nie mam wątpliwości co do tego, że takie inwestycje jak to dzisiejsze oddanie do użytku budynku Instytutu Pedagogiki w kontekście przyszłej ewaluacji przyczyni się do polepszenia warunków kształcenia studentów i polepszenia warunków badań naukowych” – ocenił prof. Dobrowolski.

Nowa siedziba Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii powstała przy ul. Głębokiej w Lublinie w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2020 r. obiektów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii. Koszt inwestycji wyniósł 46 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to dofinansowanie z budżetu państwa.

Prace budowlane zakończyły się w grudniu ub. r., a zajęcia dydaktyczne ze studentami rozpoczęły się w marcu br. Kubatura obiektu wynosi 26,8 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa liczy 6,2 tys. metrów kwadratowych. W środku mieszczą się m.in. dwie aule wykładowe – łącznie na ok. 300 miejsc, sale wykładowe i ćwiczeniowe, wielofunkcyjna pracownia Montessori, pomieszczenie do diagnozy neuropedagogicznej, a także pracownia plastyczna, teatralno-muzyczna, taneczna. Z gmachu korzysta obecnie 1,3 tys. studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i doktorantów oraz 118 pracowników.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powstał w 1944 r. Od tego czasu uczelnię ukończyło ok. 258 tys. absolwentów. Na początku października ub. r. na studia przyjęto ponad 7,3 tys. osób. W sumie na 13 wydziałach UMCS (12 w Lublinie i jednym w Puławach) studiuje ponad 18,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo, psychologia i kierunki filologiczne.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023