Zadowolenie z życia rośnie wraz z wiekiem i poziomem oksytocyny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jesteśmy milsi dla innych i bardziej zadowoleni z życia, gdy nasz mózg wydziela więcej oksytocyny, nazywanej hormonem miłości – przekonują naukowcy z Clermont Graduate University w USA na łamach pisma „Frontiers in Behavioral Neuroscience”.

„Nasze wcześniejsze analizy wskazywały na związek pomiędzy zachowaniem prospołecznym a poziomem oksytocyny. Seniorzy częściej udzielają się jako wolontariusze i przekazują więcej swojego dochodu na cele charytatywne niż młodsi ludzie, dlatego chcieliśmy sprawdzić czy zachowania te mają podłoże neurochemiczne” – mówi dr Paul J. Zak, autor badań.

Do eksperymentu rekrutowano ponad 100 osób w wieku od 18 do 99 lat. Każdy z uczestników obejrzał nagranie o małym chłopcu chorym na raka, co spowodowało wydzielenie oksytocyny (hormonu produkowanego przez podwzgórze). Przed i po prezentacji pobierano próbki krwi.

Uczestnicy mieli możliwość przekazania części wynagrodzenia otrzymanego za udział w badaniach na cele charytatywne, co miało dać obraz ich odruchowych zachowań prospołecznych. Zebrano także dane na temat stanu emocjonalnego i satysfakcji z życia.

Osoby, których poziom oksytocyny podczas eksperymentu był najwyższy, nie tylko przekazywały więcej pieniędzy na cele dobroczynne, ale także były bardziej empatyczne, wdzięczne i przejawiały wiele innych zachowań, których celem była pomoc innym.

Badacze zaobserwowali, że wraz z wiekiem poziom wydzielanej oksytocyny był większy, co było związane z większą satysfakcją z życia.

„Idzie to w parze z wieloma przekonaniami, mówiącymi o tym, że satysfakcja z własnego życia osiągana jest poprzez pomoc innym” – komentuje dr Zak.

Źródło: DOI: 10.3389/fnbeh.2022.846234 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera