Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
20.04.2022 aktualizacja 20.04.2022

Na Politechnice Łódzkiej rusza cykl spotkań pod hasłem "Zawód Naukowiec"

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują i zmieniają otaczającą nas rzeczywistość? - będzie można dowiedzieć się podczas spotkań z cyklu „Zawód Naukowiec”, które ruszają w kwietniu na Politechnice Łódzkiej (PŁ). Pierwsze spotkanie zaplanowano 23 kwietnia hybrydowo: na terenie uczelni oraz zdalnie.

„Podczas spotkań naukowcy z Politechniki Łódzkiej będą opowiadać w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego, o swojej pracy. Dowiemy się, jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości podąża się ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie nas samych” - mówi dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, profesor w Instytucie Matematyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ, współorganizatorka cyklu, cytowana na stronie internetowej uczelni.

Cykl spotkań skierowany jest młodzieży w wieku powyżej 13 lat i dorosłych. „To będzie wyjątkowa okazja do poznania ciekawych naukowców oraz odwiedzenia pięknego, zielonego kampusu uczelni” - zachęcają organizatorzy na stronie internetowej PŁ.

„Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, umożliwiają odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy, przyczyniają się do rozwoju całej naszej cywilizacji” - podkreślają naukowcy, którzy wezmą udział w spotkaniach na PŁ.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 kwietnia o godz. 11.00. Na inaugurację cyklu zaplanowano wykład prof. Piotra Ulańskiego z Instytutu Techniki Radiacyjnej z Wydziału Chemicznego PŁ, który będzie mówił o tym, jak leczyć "nieuleczalne" choroby - czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę. Z kolei Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na PŁ na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, która jako pierwsza Polka sięgnęła po potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych, wygłosi wykład pt. "Od długodystansowca do naukowca".

Po wystąpieniach będzie można zwiedzić z przewodnikiem kampus PŁ.

Spotkania zaplanowano w wersji hybrydowej: stacjonarnie w Instytucie Matematyki PŁ (Budynek B9, aula F10) oraz zdalnie - link do wydarzenia znajduje się na stronie Instytutu.

Osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu Zawód Naukowiec stacjonarnie, 23 kwietnia i planują przyjechać na Politechnikę Łódzką, proszone są o napisanie maila z podaniem imienia i nazwiska do pani dr Anny Olek anna.olek@p.lodz.pl

Organizatorzy cyklu „Zawód Naukowiec” zachęcają również do zarejestrowania się na stronie Instytutu Matematyki PŁ w zakładce: Rejestracja. Dzięki temu na bieżąco chętni będą informowani o wydarzeniach popularyzujących naukę, konkursach oraz innych spotkaniach organizowanych przez Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej.

Kolejne spotkanie z cyklu „Zawód naukowiec” zaplanowano na 4 czerwca br. Więcej informacji na stronie PŁ.

Nauka w Polsce - PAP

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022