Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
20.04.2022 aktualizacja 20.04.2022

Nietypowa bateria gromadzi energię słoneczną na całe lata

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Szwedzki zespół opracował baterię, która może gromadzić energię słoneczną prawie na 20 lat. Można ją potem odzyskać jako ciepło i zamienić na prąd.

Energia słoneczna powstaje tylko gdy słońce świeci, a wiatrowa gdy wieje wiatr. Jednocześnie duże jej ilości trudno jest zmagazynować.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa przedstawili właśnie wynalazek, który może w tej dziedzinie wiele zmienić.

„To zupełnie nowe podejście do wytwarzania prądu z energii słonecznej. Dzięki niemu możemy wykorzystać energię słoneczną do wytwarzania prądu niezależnie od pogody, pory dnia, pory roku czy lokalizacji geograficznej. To zamknięty system, który może działać bez wytwarzania dwutlenku węgla” - mówi lider badawczej grupy, prof. Kasper Moth-Poulsen.

Technologia opisywana jest akronimem MOST - Molecular Solar Thermal Energy Storage Systems (molekularny system gromadzenia energii słonecznej). Opiera się na zbudowanych z węgla, wodoru i azotu cząsteczkach, które zmieniają kształt pod działaniem światła słonecznego.

Zgromadzoną energię można później uwolnić w postaci ciepła i wykorzystać w generatorze termoelektrycznym do produkcji prądu. Według wyliczeń badaczy można ją przechowywać nawet przez 18 lat.

W ostatnim eksperymencie przesłali oni naładowaną energią cząsteczkę do kolegów z Szanghaju, którzy wyprodukowali z jej pomocą elektryczność. Mówiąc w uproszczeniu, szwedzkie słońce posłużyło do produkcji prądu w Chinach.

„Sam generator elektryczności to ultracienki chip, który można wbudować w elektroniczne urządzenia, takie jak słuchawki, smartwatche czy telefony. Jak dotąd wyprodukowaliśmy tylko niewielkie ilości energii, ale nowe rezultaty wskazują, że nasza koncepcja naprawdę działa. Wygląda to bardzo obiecująco” - mówi Zhihang Wang, badacz z Uniwersytetu Chalmersa.

„Obecnie razem z różnymi grupami badawczymi pracujemy nad usprawnieniem systemu. Trzeba zwiększyć ilość wytwarzanego prądu i ciepła, które można z niego wydobyć. Nawet jeśli system jest oparty na prostych materiałach, trzeba go dopracować, tak aby był odpowiednio niedrogi w produkcji i aby dało się go szeroko stosować” - podkreśla prof. Moth-Poulsen.

Więcej informacji:

https://news.cision.com/chalmers/r/converting-solar-energy-to-electricity-on-demand,c3540525 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024