Adobe Stock

Skórzane kurtki będą gromadziły prąd?

Naukowcy, korzystając z lasera, wytworzyli w skórzanym materiale mikrosuperkondensatory. Mają one gromadzić energię elektryczną do zasilania noszonej elektroniki.

  • Na zdjęciu dr hab. inż. Anna Siekierka. Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Jak odzyskać metale ze zużytych baterii? Nowatorski pomysł polskiej badaczki

    Za pomocą elektromembran - cienkich, specjalnie zaprojektowanych błon, które przepuszczają tylko ściśle określone jony - dr hab. inż. Anna Siekierka z Politechniki Wrocławskiej będzie odzyskiwać cenne pierwiastki ze zużytych baterii i akumulatorów. Dodatkowym efektem procesu będzie wytworzenie energii oraz produkcja wodoru.

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska
    Technologia

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad bateriami wysokiej mocy do zasilania m.in. dronów i samochodów. Mają one być wytrzymałe i przyjazne dla środowiska - podała gdańska uczelnia techniczna.

  • Dr inż. Magdalena Warczak przy układzie pomiarowym z elektrodą z węgla szklistego pokrytą proszkiem otrzymanym ze zużytych baterii litowo-jonowych. (Źródło: PBŚ)
    Technologia

    Polscy naukowcy znaleźli metodę na pozyskanie nadtlenku wodoru z odpadów z baterii litowo-jonowych

    Dzięki badaniom polskich chemików w przyszłości będzie można ze zużytych baterii litowo-jonowych produkować nadtlenek wodoru, który znajduje zastosowanie w wodzie utlenionej, wybielaczach, a nawet w paliwie do rakiet.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nowe baterie mogą się stać elementami konstrukcyjnymi pojazdów

    Szwedzki zespół opracował baterie, które są na tyle wytrzymałe mechanicznie, że mogą stać się elementami konstrukcji laptopów, telefonów, a nawet pojazdów. Mają zwiększyć zasięg samochodów nawet o 70 proc. i sprawić, że telefon będzie grubości karty kredytowej.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Ekspert: wiemy coraz więcej o procesie starzenia się baterii

    Stworzenie nieśmiertelnej baterii nie jest jeszcze możliwe, ale naukowcy próbują ją zaprojektować tak, by starzała się wolniej. Prof. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej realizuje grant ERC Proof of Concept na projekt związany ze starzeniem się baterii wykorzystywanych w elektronice osobistej.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Polscy specjaliści zbudowali baterię lodową

    Politechnika Wrocławska i dwie polskie firmy opracowały baterię lodową, która gromadzi nadwyżki energii w postaci tzw. energii chłodu - i w postaci ciepła oddaje ją później, np. w czasie, gdy prąd jest droższy. System mogą wykorzystać głównie przedsiębiorstwa, które potrzebują duże ilości energii cieplnej.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nowy sposób obróbki elektrolitu stałego poprawia wydajność akumulatorów

    Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory (USA) odkryli, że niewielka zmiana doprowadziła do znacznej poprawy wydajności pewnego rodzaju akumulatora półprzewodnikowego, technologii uważanej za kluczową dla rozwoju pojazdów elektrycznych.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu

    Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.

  • Adobe Stock
    Świat

    USA/ Za kilka lat na rynku bardziej pojemne i trwałe baterie litowo-jonowe

    Opracowana na Harvardzie nowa technologia budowy akumulatorów ma wejść do produkcji. W ciągu kilku lat mają się pojawić pojemne baterie, które będą się ładowały w ciągu kilku minut i np. w samochodzie będą działały przez kilkanaście lat.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera