Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
16.04.2022 aktualizacja 16.04.2022

Warmińsko-mazurskie/ W arboretum w Kudypach można oglądać "niebieskie żaby"

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Od piątku, po zimowej przerwie udostępniono dla zwiedzających leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie). W najbliższych dniach można tam zobaczyć m.in. "niebieskie żaby".

W leśnym ogrodzie botanicznym w Kudypach prezentowane są kolekcje drzew i krzewów, liczące około tysiąca gatunków i odmian. Od kwietnia do czerwca można tam oglądać m.in. kwitnące magnolie, kolorowe różaneczniki i azalie.

"Tegoroczna wiosna jest trochę opóźniona, ale widać już jej pierwsze oznaki w przyrodzie. Kwitną przylaszczki i zawilce, zakwitają też pierwsze krzewy, np. dereń. A żaby moczarowe mają już swoje gody" - powiedziała PAP kierownik arboretum Paulina Rutkowska.

Właśnie tzw. niebieskie żaby cieszą się co roku największym zainteresowaniem turystów. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę.

W zajmującym powierzchnię 15 ha arboretum poza tzw. lasem naturalnym można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami odmian rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach.

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także kącik pszczelarza i eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Założone w 1989 r. arboretum - poza kolekcjonowaniem roślin - zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą. Do jego utworzenia przyczyniły się huraganowe wiatry, które w latach 80. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

Arboretum czynne jest codziennie, również w niedziele i święta, od połowy kwietnia do końca października. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Boguszewski

mbo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024