Uczelnie i instytucje

Olsztyn/ Posłowie opozycji i samorząd województwa nie chcą w mieście Akademii Kopernikańskiej

14.04.2022. Posłowie: koła Polska 2050 Wojciech Maksymowicz (L), KO Janusz Cichoń (2P) i Porozumienia Michał Wypij (P) oraz członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska (2L) podczas konferencji prasowej przy Pomniku Mikołaja Kopernika w Olsztynie, 14 bm. Spotkanie dotyczyło planów powołania Izby Nauk Medycznych Akademii Kopernikańskiej. PAP/Tomasz Waszczuk
14.04.2022. Posłowie: koła Polska 2050 Wojciech Maksymowicz (L), KO Janusz Cichoń (2P) i Porozumienia Michał Wypij (P) oraz członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska (2L) podczas konferencji prasowej przy Pomniku Mikołaja Kopernika w Olsztynie, 14 bm. Spotkanie dotyczyło planów powołania Izby Nauk Medycznych Akademii Kopernikańskiej. PAP/Tomasz Waszczuk

Posłowie KO, Porozumienia i Polski 2050 oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie z Sejmu projektu ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej. Posłowie nie chcą, by w Olsztynie powstał wydział medyczny tej Akademii.

W czwartkowej konferencji prasowej w Olsztynie uczestniczyli posłowie opozycji: Wojciech Maksymowicz (Polska2050), Michał Wypij (Porozumienie) i Janusz Cichoń (KO) oraz wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska.

"Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, który odpowiada za całość naszego państwa, by korzystając z uprawnienia wnioskodawcy sam wycofał część, jeśli nie całość, ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej. Uważamy, że cała ta ustawa powinna trafić do kosza" - apelował prof. Wojciech Maksymowicz (Polska 2050), który przed 15 laty tworzył na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wydział nauk medycznych.

Jak jednocześnie dodał, jeśli doradcy prezydenta uznają, że tylko część ustawy należy usunąć, powinny to być zapisy o powstaniu w Olsztynie wydziału medycznego tej Akademii.

W ocenie posłów Maksymowicza, Wypija i Cichonia powołanie w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej będzie się wiązało z odebraniem Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu bazy naukowej i kadry naukowej, de facto więc będzie to odebranie uczelni bardzo ważnego, prestiżowego wydziału.

Wypij przypomniał, że absolwenci olsztyńskiej medycyny od lat są w grupie najlepiej zdających końcowe egzaminy lekarskie. "Gdy tworzyliśmy wydział medyczny, niektórzy mówili, że szybciej wykształcimy kosmonautów, niż lekarzy. Udało się, więc ktoś teraz próbuje tę pracę zepsuć w imię stworzenia partyjnej szkoły, która będzie służyła tym, którzy w sposób serwilistyczny służą władzy i tylko w ten sposób będą w stanie zdobyć tytuły i honory w nauce" - powiedział poseł Porozumienia.

Cichoń zauważył, że choć w projekcie ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej nie ma mowy o odbieraniu wydziałów uczelniom, de facto, do tego będzie się to sprowadzało. "Proponowany wydział medyczny będzie dla całego kraju. Musi mieć zaplecze dydaktyczne, kadry. W mieście takim jak Olsztyn nie ma miejsca na dwie placówki kształcące lekarzy. A ta ma mieć też kompetencje nadawania tytułów doktorskich" - podkreślił Cichoń.

Jak ocenił, powołanie Akademii Kopernikańskiej jest związane wyłącznie z tym, że "ceniona i szanowana Polska Akademia Nauk nie dała się podporządkować władzy, dlatego postanowiono stworzyć konkurencyjny ośrodek naukowy dla +swoich+".

Sylwia Jaskulska zapewniła, że samorząd regionu w pełni podziela stanowisko posłów opozycji. "Tworzenie tworów konkurencyjnych dla naszego uniwersytetu jest dla nas, samorządowców, czymś niewyobrażalnym" - powiedziała.

Przeciwny utworzeniu w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej jest także sam Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Rzecznik prasowy uczelni Łukasz Staniszewski przekazał PAP, że stanowisko Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w sprawie projektu ustawy o Akademii Kopernikańskiej "jest zbieżne ze stanowiskiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w którym zwraca się z prośbą do Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wycofanie projektu i wstrzymanie dotychczasowych prac".

W stanowisku tym napisano m.in., że "projekt wywołuje poważne kontrowersje merytoryczne w środowisku akademickim, jest źródłem wielu negatywnych emocji i obaw wśród polskich uczonych".

Projekt ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej, której elementem mają być wydziały w kilku polskich miastach (Toruniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Olsztynie) jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i trafił do dalszych prac w komisji.

Zgodnie z projektem ustawy, Akademię będzie tworzyło sześć Izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych oraz Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

Łączne wydatki dla budżetu państwa związane z obwiązywaniem ustawy w zakresie kosztów organizacji i funkcjonowania można szacunkowo określać na kwotę 25 mln zł rocznie - wskazano w uzasadnieniu ustawy.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej 2 marca br. Nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększać jej konkurencyjność. Akademia Kopernikańska ma zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Nowo powstała instytucja będzie miała wiele form finansowania badań naukowych. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera