Uczelnie i instytucje

Raport: Coraz więcej kobiet studiuje na kierunkach informatycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W okresie 2016–2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach", który przedstawiono w czwartek. Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wynosi 35 proc. - czytamy w nim.

Raport "Kobiety na politechnikach" przygotowały Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Opracowała go dr Anna Knapińska.

"W roku akademickim 2020/2021 na uczelniach w Polsce studiowało ponad 1,1 mln osób. Na uczelniach publicznych uczyło się 815 tys. studentów. Wśród kobiet uczelnie pedagogiczne i medyczne są popularniejsze, niż wśród mężczyzn; na pierwszych z nich kobiety stanowiły prawie 80 proc. studentów, na drugich – ponad 70 proc. Na publicznych uczelniach technicznych udział kobiet wyniósł 35 proc." - czytamy w raporcie. Większość osób, które studiują w naszym kraju, to kobiety – stanowią one 58 proc.

W raporcie zwrócono uwagę, że trzema najbardziej sfeminizowanymi kierunkami były: kosmetologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz zoofizjoterapia, natomiast trzy kierunki najbardziej zmaskulinizowane to: elektrotechnika i automatyka, pojazdy samochodowe oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektronice.

"Nierównowaga płci w obrębie różnych kierunków studiów utrzymuje się na rynku pracy i jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z wynikami badań, zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych" - zwrócono uwagę.

Aby wywołać takie efekty - jak czytamy w raporcie - konieczne jest wzmacnianie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji.

"Studia na kierunkach nowo technologicznych obejmują zarówno wytwarzanie technologii, jak i zaawansowaną analizę danych. W okresie 2016–2021 proporcja kobiet wśród studentów takich kierunków nie zmieniła się i wynosi 16 proc." - czytamy w raporcie. Jednak dodano, że w okresie 2016–2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc., a liczba mężczyzn – o 22 proc.

"Informatyka to kierunek, który cieszy się dużym powodzeniem wśród maturzystów. Jak pokazują dane z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), ukończenie informatyki znacznie ułatwia zdobycie dobrze płatnej pracy. (...). Mimo jednak tak dużej popularności kierunków informatycznych, na uczelniach publicznych kobiety stanowią zaledwie 18 proc. wśród wszystkich studiujących te kierunki, a na uczelniach niepublicznych 13 proc. Z czego tylko 13 proc. wynosi udział kobiet na kierunkach inżynierskich i 27 proc. na nieinżynierskich" – powiedział cytowany w komunikacie dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Raport znajduje się na stronie internetowej..

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera