Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2022
PL EN
05.04.2022 aktualizacja 05.04.2022

Palacze mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osoby palące papierosy mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca, niż niepalący – wynika z niewielkiego badania naukowców z Jordanii. Jego wyniki zaprezentowano na spotkaniu Experimental Biology 2022, które odbywa się w dniach 2-5 kwietnia w Filadelfii.

Spotkanie jest organizowane co roku przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne.

Naukowcy z Jordan University of Science and Technology (Irbid) przeprowadzili badanie w niewielkiej grupie 40 osób (29 mężczyzn i 11 kobiet). Pobierano im próbki krwi do analizy po jednej i po czterech godzinach, a następnie po dobie, dwóch dobach i czterech dobach od wystąpienia zawału serca.

Okazało się, że osoby palące papierosy miały większe ryzyko zgonu po zawale, niż pacjenci niepalący. Nie odnotowano natomiast podobnych różnic, jeśli chodzi o osoby z nadciśnieniem tętniczym i bez tej dolegliwości.

Badacze stwierdzili też znacznie niższy poziom białka o nazwie alfa1-antytrypsyna (AAT) w wątrobie palaczy. Jest to białko osocza krwi, które należy do najsilniejszych krążących inhibitorów enzymów proteolitycznych, w tym elastazy. Blokując elastazę, alfa1-antytrypsyna zapewnia ochronę tkanek serca podczas zawału.

Zdaniem autorów badania utrzymywanie się prawidłowego poziomu alfa1-antytrypsyny w trakcie zawału serca u osób palących mogłoby poprawić ich szansę na przeżycie.

Więcej - w publikacji źródłowej. (PAP)

jjj/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022