Rekordową liczbę ponad 800 hibernujących nietoperzy stwierdzono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie). Zimujących nietoperzy jest tam coraz więcej, dzięki przystosowaniu na ich potrzeby kilkudziesięciu piwniczek.
Jak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej w miejscach zimowania nietoperzy przez pracowników Parku Krajobrazowego, naliczono łącznie 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich. Stwierdzono też obecność mroczka pozłocistego, nocka Branta i nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.
Park Krajobrazowy od prawie 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy około 40 piwnic. Liczebność zimujących tam nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 r. zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 r. zimowało już 708 sztuk.
"Nietoperze mają to do siebie, że jak przygotowane jest jakieś zimowisko z odpowiednimi warunkami, to trafiają tam co roku kolejne osobniki. Stąd ich liczba wzrasta" - powiedział PAP dyrektor Parku Jaromir Krajewski.
Jak poinformował, w tym roku za pieniądze z UE na potrzeby hibernujących nietoperzy zostanie wyremontowanych 31 piwniczek i pięć schronów przeciwlotniczych w dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie.
Zimą nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.
Na Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy znajdują się również w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie, a także w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" koło Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.
Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.