Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
28.03.2022 aktualizacja 28.03.2022

Białystok/ Ok. 120 Ukraińców rozpoczyna kurs języka polskiego na PB

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ok. 120 uchodźców z Ukrainy rozpoczyna naukę języka polskiego na bezpłatnym kursie przygotowanym przez Politechnikę Białostocką we współpracy z Fundacją Dialog. W poniedziałek ruszyły pierwsze grupy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kurs organizowany jest przez Politechnikę Białostocką przy współpracy z Fundacją Dialog. Obsługę organizacyjną przedsięwzięcia zapewnia Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej.

Zapisy na kurs prowadzi Fundacja Dialog, która pomaga uchodźcom i migrantom. Gdy uruchamiano zapisy na kursy półtora tygodnia temu, przedstawiciele tej organizacji mówili, że pytanie o możliwość nauki języka to jedno z pierwszych, które zadają cudzoziemcy; chcą być zrozumianymi, a także chcą wypowiadać się także o swoich potrzebach.

Dotąd zapisało się blisko 500 osób - powiedziała w poniedziałek PAP Marta Tomiczek z Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji Politechniki Białostockiej.

W pierwszej rundzie kursów, które rozpoczynają się w poniedziałek po południu, ruszy sześć grup. Weźmie w nich udział łącznie ok. 120 osób.

Tomiczek powiedziała, że ruszą grupy zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dodała, że jeśli na kursy zapisały się rodziny z dziećmi, to będą brać udział w zajęciach równolegle.

Kurs potrwa dwa tygodnie. Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w salach Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy zgłosili się i przeszli szkolenie. Tomiczek powiedziała, że jest już grupa blisko 20 nauczycieli i zgłaszają się kolejni.

Gry i zabawy językowe dla ukraińskich dzieci zorganizowali w ubiegłym tygodniu pracownicy i studenci filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. kalamburach, zabawach ruchowych połączonych z poznawaniem polskich słów, odgrywaniu scenek w autobusie czy sklepie. W programie zajęć znalazła się też nauka polskiej piosenki, czytanie bajek. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023