Na Uniwersytecie Warszawskim ruszają dwa nowe kierunki studiów podyplomowych dla nauczycieli i dyrektorów, poświęcone wyzwaniom związanym z nauką zdalną; są uruchamiane we współpracy z samorządem województwa - podał w sobotę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Jak poinformowano, studia są bezpłatne. Będą prowadzone przez Wydział Zarządzania i Wydział Polonistyki UW przed dwa semestry – od marca do listopada br.
W sobotę „Indeksy Samorządowe” z rąk rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka i marszałka województwa Adama Struzika odebrało 120 nauczycieli i dyrektorów z Mazowsza.
"Od dwóch lat mierzymy się na Uniwersytecie Warszawskim z wyzwaniem zdalnej i hybrydowej edukacji. Zdajemy sobie sprawę, że z podobną sytuacją stykają się na co dzień nauczyciele i dyrektorzy szkół. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem, i być wsparciem dla pedagogów, którzy chcą rozwijać siebie i swoich uczniów. W ten sposób wspólnie możemy przyczynić się do podnoszenia jakości edukacji" – podkreślił cytowany w komunikacie rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.
Czesne, wpisowe i opłatę rejestracyjną studiów podyplomowych pokryje Samorząd Województwa Mazowieckiego. W zależności od sytuacji, studia mogą być realizowane w trybie stacjonarnym, hybrydowym lub zdalnym.
"Przed nauczycielami na Mazowszu coraz więcej wyzwań. Najpierw pandemia, która wymusiła niemal z dnia na dzień przejście na nauczanie zdalne, teraz kolejna próba – włączenia w system edukacji dzieci uciekających przed wojną. Mam nadzieję, że nasze studia będą dla naszych nauczycieli inspiracją i bardzo praktycznym wsparciem" – zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślono, dwa nowe kierunki studiów podyplomowych: „Skuteczne zarządzanie współczesną jednostką oświatową” oraz „Szkoła wobec nowych wyzwań – perspektywa nauczyciela” są odpowiedzią na wyzwania edukacji związane z nauczaniem zdalnym. Studia są skierowane do 60 dyrektorów (lub zastępców dyrektorów) i 60 nauczycieli i pedagogów ze szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lub miasto na prawach powiatu oraz szkół, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W projekcie udział bierze m.in. 21 szkół z Warszawy i powiatów otwockiego, pruszkowskiego i legionowskiego.
Podczas studiów „Skuteczne zarządzanie współczesną jednostką oświatową” dyrektorzy i zastępcy dyrektorów będą mogli podnieść swoje kompetencje zarządcze w warunkach zdalnych i hybrydowych. Dodatkowo studia dają możliwość aplikowania na stanowiska dyrektorskie w konkursach organizowanych przez organy prowadzące.
Program studiów dotyczy m.in. prawnych aspektów pracy zdalnej w szkole, efektywnej komunikacji, kompetencji cyfrowych, zarządzania jednostką i zespołem czy zarządzania poprzez gamifikację.
Z kolei program studiów dla nauczycieli i pedagogów „Szkoła wobec nowych wyzwań – perspektywa nauczyciela” obejmuje takie zagadnienia, jak kompetencje medialne uczniów, bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w zdalnym nauczaniu, budowanie zaangażowania uczniów i narzędzia do tworzenia treści cyfrowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Studia są uruchamiane w ramach programu edukacyjnego „Mazowsze dla Oświaty” samorządu województwa i UW. Projekt jest realizowany przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza.(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.