Uczelnie i instytucje

PAN i Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych uruchomiły program wsparcia naukowców z Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rusza nowy program wsparcia naukowców z Ukrainy organizowany przez Polską Akademię Nauk (PAN) i Narodową Akademię Nauk Stanów Zjednoczonych (NAS). Zakwalifikowani badacze otrzymają 4 100 USD na okres trzech miesięcy.

W celu wsparcia badaczy i naukowców, którzy uciekli przed trwającą na terytorium Ukrainy wojną wywołaną przez Federację Rosyjską, Polska Akademia Nauk (PAN) wspólnie z Narodową Akademią Nauk Stanów Zjednoczonych (NAS) uruchomiły program wsparcia dla badaczy z Ukrainy.

"Podjęte porozumienie umożliwi nam kontynuację pomocy, jakiej PAN udzieliła w pierwszych dniach marca 70 badaczkom i badaczom z Ukrainy, oferując im finansowanie krótkoterminowego pobytu naukowego w instytutach PAN. Zainteresowanie programem Polskiej Akademii Nauk było duże i pula dostępnych środków w krótkim czasie została rozdystrybuowana" - napisał w mediach społecznościowych prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Dodał, że aby zwiększyć skalę programu pomocowego NAS uruchomiło specjalną zbiórkę funduszy na pomoc przesiedlonym naukowcom. Prowadzona jest w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, a fundatorami mogą być osoby prywatne jak i fundacje. Do tej pory wsparcie zadeklarowały Fundacja Davida i Lucile Packardów, Fundacja Alfreda P. Sloana, Fundacja Waldera i Fundacja Simonsa - wyliczył prof. Duszyński.

Procedura programu przestawia się następująco: jednostki naukowe PAN zapraszają naukowców z Ukrainy do składania wniosków lub naukowiec z Ukrainy zwraca się samodzielnie do jednej z jednostek naukowych PAN z prośbą o rozpatrzenie kandydatury do udziału w programie. Z wnioskiem o finansowanie pobytu naukowca z Ukrainy w ramach programu może wystąpić wyłącznie jednostka naukowa PAN.

Kandydaci muszą posiadać stopień doktora nauk i posiadać oficjalne zatrudnienie na dzień 24 lutego 2022 r. w instytucjach naukowych Ukrainy (uniwersytetach, Instytutach NAN Ukrainy).

Z komunikatu PAN wynika, że wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym, do wyczerpania środków przewidzianych na realizację programu.

Pobyty naukowców trwać będą do 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy, w miarę posiadania środków.

Łącznie zakwalifikowane osoby będą otrzymywać 4 100 USD przez 3 miesiące, w tym 1 700 USD na pierwszy miesiąc pobytu i po 1 200 USD na kolejne dwa miesiące. W przypadku ewentualnego przedłużenia pobytu na kolejne miesiące finansowanie wynosić będzie również 1 200 USD miesięcznie.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera