Poznań/ Nie żyje b. rektor UAM prof. Stefan Jurga

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wieku 76 lat zmarł prof. Stefan Jurga - poinformował we wtorek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1996–2002 prof. Jurga był rektorem UAM.

Stefan Jurga urodził się 18 sierpnia 1946 r. w Kościanie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pracując na tej uczelni, w 1974 roku obronił doktorat, a w roku 1985 habilitował się. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych, po czym w roku 2000 objął stanowisko profesora zwyczajnego.

W latach 1987-1990 był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Matematyki i Fizyki. W latach 1996-2002 był rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1990-1996 pełnił funkcję prorektora UAM.

W pracy naukowej zajmował się fizyką ciała stałego i fizyką materii miękkiej.

Prof. Jurga stworzył interdyscyplinarne Centrum NanoBioMedyczne UAM, którego był dyrektorem. Znacząco przyczynił się do powstania kampusu uniwersyteckiego na Morasku, powstania Collegium Polonicum w Słubicach nad Odrą oraz Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

W latach 2005-2007 był podsekretarzem i sekretarzem stanu w Ministerstwach Edukacji i Nauki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W latach 1999-2002 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera