Zakończyła się 65. Olimpiada Astronomiczna

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie został zwycięzcą 65. Olimpiady Astronomicznej, której finałowe zawody zakończyły się 13 marca w Chorzowie.

Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowy konkurs z tej dziedziny w Polsce przeznaczony dla młodzieży. Jest szkolną olimpiadą interdyscyplinarną dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Olimpiada Astronomiczna to jedna z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, jest organizowana od 1957 roku.

W tym roku pierwszy etap odbył się tradycyjnie w formie korespondencyjnej, co pozwoliło na wyłonienie uczestników półfinału, do którego zakwalifikowano 60 uczniów. Półfinały odbyły się w styczniu w Krakowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. 21 najlepszych uczestników zakwalifikowało się do finału, który trwał od 11 do 13 marca w Chorzowie. Zawodnicy rozwiązywali zadania teoretyczne oraz prowadzili obserwacje nocnego nieba.

Miejscem zawodów finałowych było Centrum Kongresowo-Biznesowe Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Zwykle finały odbywają się na terenie Planetarium Śląskiego w Chorzowie, które jest głównym organizatorem olimpiady, ale obecnie trwa modernizacja tej placówki.

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajął Maciej Pilarczyk z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Miejsce drugie uzyskał Aleksander Waczyński z CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki w Warszawie, a trzecie Jakub Dunikowski z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Piątka najlepszych uczestników krajowej olimpiady będzie reprezentować Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Organizatorem olimpiady jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie (znane też jako Planetarium Śląskie), a wspomagają je Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Komitet Astronomii Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz inne organizacje i instytucje.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera