Obiecująca metoda walki z otyłością i chorobami serca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Potencjalny lek przeciwko otyłości, który blokuje działanie cytochromu P450 8B1 - enzymu związanego z wchłanianiem cholesterolu i otyłością, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio (USA).

O swoim innowacyjnym rozwiązaniu poinformowali na łamach pisma „Steroids” (http://dx.doi.org/10.1016/j.steroids.2021.108952).

„Opracowaliśmy małą cząsteczkę, którą można wykorzystać do walki z otyłością, ogólnoświatowym problemem zdrowotnym - mówi prof. Francis Yoshimoto, główny autor publikacji. - Dorastając marzyłem, aby pomóc członkom mojej rodziny, którzy cierpieli na otyłość, choroby serca i inne schorzenia. To marzenie teraz staje się rzeczywistością”.

Zespół prof. Yoshimoto opracował i przetestował lek, który może hamować aktywność P450 8B1 - enzymu wytwarzającego kwas cholowy w organizmie. Jego zahamowanie zmniejsza zaś wchłanianie cholesterolu. Proces ten może być kluczem do leczenia zaburzeń metabolicznych związanych z otyłością oraz wynikających z niej chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Badania prowadzono na myszach. Nowy lek podawano im przez 7 dni. Rezultatem był wyraźny spadek poziomu glukozy we krwi - pomimo karmienia zwierząt dietą wysokotłuszczową i bogatą w sacharozę. Masa ich ciała także nie rosła. Przeprowadzone testy wykazały, w jaki sposób inhibitor białka P450 8B1 prowadzi do zdrowszego profilu metabolicznego.

„Jego potencjał może prowadzić do opracowania strategii terapeutycznej ukierunkowanej na leczenia insulinooporności związanej z otyłością” - twierdzą autorzy badania.

„Jestem fizjologiem, dlatego głęboko wierzę, że najlepszym sposobem zwalczania problemu chorób niezakaźnych jest zdrowy styl życia, w tym ćwiczenia fizyczne – mówi prof. Eunhee Chung, współautorka omawianej pracy. - Niestety, w naszym społeczeństwie odsetek osób mających odpowiednią ilość aktywności fizycznej jest niski, a częstość występowania otyłości stale rośnie. Obiecujące dane, które dały wstępne wyniki naszego badania, pozwalają mieć nadzieję na dalsze testowanie inhibitora prof. Yoshimoto”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku nadwagę miało 1,9 miliarda dorosłych na całym świecie, a 650 milionów cierpiało na otyłość. Jeden na cztery zgony w USA spowodowany jest chorobami serca, których główną przyczyną jest otyłość. Najnowsze raporty pokazują, że aż 71 proc. dorosłych Amerykanów ma zbyt wysoki BMI.

W Polsce problem nadwagi dotyczy 58 proc. dorosłych osób, co plasuje nas powyżej średniej europejskiej. Zbyt wysoką masę ciała ma też coraz więcej dzieci: co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka.(PAP)

Autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera