Wykryto największą molekułę w dysku tworzącym planety

Molekuły wykryte przez sieć radioteleskopów ALMA w dysku wokół gwiazdy IRS 48: formaldehyd (H2CO; pomarańczowy), metanol (CH3OH; zielony), eter dimetylowy (CH3OCH3; niebieski), tlenek węgla (CO, purpurowy). Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.
Molekuły wykryte przez sieć radioteleskopów ALMA w dysku wokół gwiazdy IRS 48: formaldehyd (H2CO; pomarańczowy), metanol (CH3OH; zielony), eter dimetylowy (CH3OCH3; niebieski), tlenek węgla (CO, purpurowy). Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.

Przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA astronomom udało się dokonać detekcji eteru dimetylowego w dysku wokół gwiazdy formującym planety. To największa molekuła zidentyfikowana jak dotąd w tego rodzaju miejscu, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Eter dimetylowy (dimetyloeter) to organiczny związek chemiczny, który na Ziemi bywa używany w rozpylaczach aerozolowych (jako gaz pędny), a także do usuwania brodawek metodą kriogeniczną. Co ciekawe, może stanowić też alternatywne paliwo dla benzyny, LPG, oleju napędowego – są rozważania w Unii Europejskiej zastosowania tego związku jako biopaliwa około 2030 roku.

W kosmosie eter dimetylowy powszechnie występuje w obłokach gwiazdotwórczych, ale do tej pory nie znajdowano go w dyskach tworzących planety wokół gwiazd. Aż do teraz, gdy naukowcy zbadali dysk wokół młodej gwiazdy IRS 48 (Oph-IRS 48) oddalonej od nas o 444 lata świetlne w kierunku gwiazdozbioru Wężownika. Na obiekt skierowano sieć radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), złożoną z kilkudziesięciu anten pracujących w Chile. Europa jest w tym projekcie reprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy Polska.

Dysk wokół IRS 48 posiada „pułapkę na pył” o asymetrycznym kształcie orzecha nerkowca. Obszar ten został przypuszczalnie uformowany na skutek istnienia obiektu pomiędzy gwiazdą a pułapką. Obiektem tym może być nowo narodzona planeta albo bardzo mała gwiazda. Wpływ obiektu zatrzymuje w pułapce dużą liczbę ziaren pyłu milimetrowej wielkości. Takie ziarna pyłu mogą potem zlepiać się w większe ciała i w efekcie tworzyć ciała kilometrowej wielkości, takie jak komety czy planetoidy, a w końcu nawet planety.

Naukowcy sądzą, że w obłokach gwiazdotwórczych, zanim jeszcze powstaną z nich gwiazdy, formuje się wiele złożonych cząsteczek organicznych, na przykład eter dimetylowy.

Mechanizm jest następujący: atomy i proste molekuły (np. tlenek węgla) przyklejają się do ziaren pyłu, tworząc warstwę lodu, w której zachodzą różne reakcje chemiczne prowadzące do wytworzenia bardziej skomplikowanych cząsteczek.

Odkrycie eteru dimetylowego w dysku wokół gwiazdy, w którym powstają planety, sugeruje, że może tam skrywać się też wiele innych skomplikowanych cząsteczek, o których wiadomo, że wcześniej występują w obłokach gwiazdotwórczych. Takie molekuły mogą być prekursorami cząsteczek prebiotycznych (np. aminokwasów, cukrów), które stanowią podstawowe cegiełki życia.

Oprócz eteru dimetylowego, w dysku wykryto prawdopodobnie też mrówczan metylu, który jest podobną cząsteczką i cegiełką tworzącą większe molekuły organiczne. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Astronomy & Astrophysics). Pierwszą autorką pracy jest Nashanty Brunken, studentka z Obserwatorium w Lejdzie (Holandia). (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na lizbońskiej starówce znaleziono podziemny tunel zasypany podczas trzęsienia ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Coraz trudniej być jaszczurką na pustyni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera