Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
03.03.2022 aktualizacja 10.03.2022

Prof. Michał Bogdziewicz laureatem Tansley Medal

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał Tansley Medal, jedną z najważniejszych nagród na świecie dla biologów zajmujących się roślinami - poinformowało Narodowe Centrum Nauki. Jest on pierwszym Polakiem wyróżnionym tą nagrodą.

Tansley Medal dla wybitnych naukowców na początku kariery to jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów zajmujących się roślinami. W czwartek New Phytologist Trust przyznał tę nagrodę prof. UAM, dr. hab. Michałowi Bogdziewiczowi. Równorzędną nagrodę otrzymała w tym roku także Anna Trugman z University of California, Santa Barbara.

Prof. Michał Bogdziewicz z Instytutu Biologii Środowiska UAM zajmuje się ekologią lasów i biologią lat nasiennych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji pokazujących złożoność procesów związanych z występowaniem lat nasiennych. Jego najnowsza praca – o tym jak epidemia ASF zmienia trajektorie odnowy Puszczy Białowieskiej – ukazała się 2 marca na łamach Proceedings of the Royal Society B. Biolog kierował lub kieruje sześcioma grantami Narodowego Centrum Nauki. Jest też członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W 2017 roku został laureatem stypendium naukowego Miasta Poznania. W 2021 roku był zdobywcą Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Procedura wyboru laureata medalu Tansley'a jest dwuetapowa. W pierwszym etapie jury ocenia dorobek kandydatów, w drugim bierze pod uwagę nadesłane przez nich eseje.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024