Prof. Michał Bogdziewicz laureatem Tansley Medal

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał Tansley Medal, jedną z najważniejszych nagród na świecie dla biologów zajmujących się roślinami - poinformowało Narodowe Centrum Nauki. Jest on pierwszym Polakiem wyróżnionym tą nagrodą.

Tansley Medal dla wybitnych naukowców na początku kariery to jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów zajmujących się roślinami. W czwartek New Phytologist Trust przyznał tę nagrodę prof. UAM, dr. hab. Michałowi Bogdziewiczowi. Równorzędną nagrodę otrzymała w tym roku także Anna Trugman z University of California, Santa Barbara.

Prof. Michał Bogdziewicz z Instytutu Biologii Środowiska UAM zajmuje się ekologią lasów i biologią lat nasiennych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji pokazujących złożoność procesów związanych z występowaniem lat nasiennych. Jego najnowsza praca – o tym jak epidemia ASF zmienia trajektorie odnowy Puszczy Białowieskiej – ukazała się 2 marca na łamach Proceedings of the Royal Society B. Biolog kierował lub kieruje sześcioma grantami Narodowego Centrum Nauki. Jest też członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.

W 2015 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W 2017 roku został laureatem stypendium naukowego Miasta Poznania. W 2021 roku był zdobywcą Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Procedura wyboru laureata medalu Tansley'a jest dwuetapowa. W pierwszym etapie jury ocenia dorobek kandydatów, w drugim bierze pod uwagę nadesłane przez nich eseje.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera