Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
01.03.2022 aktualizacja 01.03.2022

Wrocław/ Na Uniwersytecie Medycznym ruszyła zbiórka leków dla Ukrainy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W poniedziałek Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczął zbiórkę leków i produktów leczniczych, które trafią do potrzebujących mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy za pośrednictwem uprawnionych instytucji.

"Organizatorzy apelują, by nie przynosić pojedynczych leków, pozostałych w domowych apteczkach. Kierujące się odruchem serca osoby prywatne, które chciałyby wesprzeć zbiórkę niewielką ilością medykamentów, także mogą to zrobić. Jednak przed zakupami w aptece warto się dowiedzieć, co naprawdę jest potrzebne" – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

"Liczymy na pomoc firm farmaceutycznych i osób prywatnych. Chcemy zabezpieczyć jak najszerzej potrzeby mieszkańców Ukrainy, więc nasza akcja musi być dobrze skoordynowana i zgodna z obowiązującym prawem. Dlatego prosimy o wcześniejsze uzgadnianie z nami darowizn, zwłaszcza w przypadku leków. Wystarczy zadzwonić, organizatorzy akcji podpowiedzą, jakie potrzeby są najpilniejsze. Takie materiały, jak np. środki opatrunkowe czy dezynfekcyjne, można przynosić bez ograniczeń" – powiedział cytowany w komunikacie jeden z koordynatorów akcji dr Artur Owczarek.

Zbierane są m.in. leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne, preparaty przeciwskurczowe, przeciwkaszlowe, leki na przeziębienie i antybiotyki – darowizny od firm i uzgodnione darowizny od osób prywatnych.

Można też darować wyroby medyczne (wyposażenie apteczek, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, krople do oczu) i w tej kwestii możliwa jest indywidualna zbiórka. Zbierane będą też mleka modyfikowane i produkty żywienia chorych (w tym mleka dla dzieci) – też możliwa indywidualna zbiórka.

Miejsce zbiórki to Wydział Farmaceutyczny UMW ul. Borowska 211, Wrocław (parter budynku) codziennie w dni robocze w godz. 9.00-16.00. Akcję koordynuje biuro Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego tel. 71-78-40-352 lub 71-78-40-687.; e-mail: farmstud@umw.edu.pl.

Organizatorami akcji są: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne – Oddział Wrocławski, Fundacja "Farmacja Dolnośląska", Dolnośląska Izba Aptekarska i wojewódzcy konsultanci w dziedzinach farmacji.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022