Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2022
PL EN
28.02.2022 aktualizacja 06.03.2022

Dr Baltaza: najlepiej jest nie być na diecie, warto pracować nad nawykami żywieniowymi

Nie ma jednej najlepszej diety, najlepsza jest taka, która nam odpowiednia. W ogóle najlepiej nie być na diecie, tylko pracować nad swoimi nawykami żywieniowymi – przekonuje w książce „Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć” dr Wanda Baltaza z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Która dieta jest najlepsza? To najczęściej zadawane pytanie. I najczęściej próbuje się na nie odpowiedzieć. Na ogół najlepiej wychodzą na tym ci, którzy na pytanie odpowiadają. To tzw. eksperci od odchudzania się, ci co chcą sprzedać swoje książki, przyciągnąć reklamę oraz zwabić do swoich gabinetów pacjentów. Ale diety cud nie ma. 

Dr Wanda Baltaza nie proponuje jednej idealnej diety. W książce „Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć” przekonuje, że nad dietą trzeba popracować. Wybrać taką, która nam odpowiada, bo nie ma jednej diety dla wszystkich. A w ogóle to najlepiej nie być na diecie, tylko pracować nad swoimi nawykami żywieniowymi. Bo najbardziej skuteczna dieta to taka, której jesteśmy w stanie przestrzegać przez wiele lat, najlepiej przez całe życie. Innego sposobu na zdrowie i szczupłą sylwetkę nie ma. 

To nie jest łatwe, chyba wszyscy się o tym przekonali. „Trzeba dużo samozaparcia, ale też wiedzy, żeby z zatrzęsienia porad, na które traficie, wybrać te prawdziwe i mądre” – pisze autorka. I ostrzega, że nawet najlepsze wskazówki i wytyczne mogą nie pomoc, a nawet – zaszkodzić. A jesteśmy zwykle niecierpliwi i oczekujemy efektów natychmiastowych. To kolejny błąd. Dość łatwo i dość szybko można się odchudzić. Ale potem waga stoi w miejscu, odchudzanie się zatrzymuje, nawet wtedy, gdy nadal przestrzegany obranej diety. Rezygnujemy z niej, bo przecież nic nie daje. I jest to kolejny błąd.

Dr Wanda Baltaza tłumaczy, że organizm potrzebuje oddechu, nawet po utracie 5 lub 10 kg. Nie można bez przerwy tracić na wadze. Nasz organizm się przed tym broni. Podobnie jak broni się przed nadmiernym wysiłkiem, gdy odczuwamy zmęczenie i znużenie. Podobnie jest z odchudzaniem. Jeszcze trudniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych i przyzwyczajeń. Na to potrzeba czasu i wysiłku. I nieprawdą jest, że musimy tak się odżywiać, a nie inaczej, bo takie mamy geny. To kolejny błąd. Tak, nie wszystko można zmienić, ale nie jest prawdą, że nic nie można z tym zrobić. 

„Brakuje w tym wszystkim złotego środka, czyli mądrego żywienia” – stwierdza specjalistka. I wyjaśnia: mądre odżywianie powinno być przede wszystkim proste. Choćby dlatego, że inaczej nie będziemy go przestrzegać. Nie należy skupiać się tylko na kaloriach, można jeść pięć posiłków dziennie, ale też i trzy. Można jeść po godzinie 18.00. Popularna jest dieta 8/19, polegająca na tym, że jemy przez osiem godzin, a potem przez 16 godzin pościmy. Wszystko zależy od tego, co nam bardziej odpowiada. 

Kalorie nie są sobie równe. Na przykład 1 kcal z białka to nie to samo co 1 kcal z tłuszczu lub węglowodanów. „Zastąpienie części tłuszczu i węglowodanów białkiem może przyśpieszyć metabolizm, a przy okazji zmniejszy apetyt i łaknienie, jednocześnie optymalizując działanie niektórych hormonów regulujących wagę” – zapewnia autorka książki „Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć”. I dodaje, że również kalorie dostarczane przez owoce są bardziej sycące, a zatem chronią przed objadaniem się, są zatem lepsze niż kalorie pochodzące ze słodyczy. 

Wiele kontrowersji wywołują głodówki. Warto? Przez krótki czas – owszem tak, bo może poprawić się nasze samopoczucie. I może to być początek do zmiany nawyków. Jednak zbyt drastyczne ograniczanie kalorii nie jest ani dobre dla zdrowia, ani nie daje trwałych efektów w odchudzaniu. „Dzieje się tak, ponieważ diety niskokaloryczne wywołują zmiany metaboliczne, w tym zwiększony apetyt, utratę beztłuszczowej masy ciała i zmniejszenie liczby spalonych kalorii, co utrudnia długoterminowe utrzymanie wagi” – wyjaśnia dr Wanda Baltaza. 

A dieta detoksykacyjna? Detoks to organizm sam stosuje, codziennie, bez przerwy usuwając szkodliwe substancje. Dodatkowa dieta nie jest potrzebna. Detoks nie wpływa na otyłość, choroby związane z trawieniem, alergie, stany zapalne, wzdęcia i chroniczne zmęczenie. Nie ma dowodów z badań naukowych wykazujących, że jest jakiś pozytywny wpływ diety detoksykacyjnej na nasze ciało. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/ 

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2022