Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
21.02.2022 aktualizacja 21.02.2022

Pomorze/ Na Kaszubach powstaje Uniwersytet Ludowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

"Przez lata obserwowaliśmy, jak w regionie kurczy się oferta edukacyjna dla dorosłych. Chcieliśmy temu przeciwdziałać" - powiedziała PAP współtwórczyni nowopowstającego na Kaszubach Uniwersytetu Ludowego Danuta Rek. Pierwsze zajęcia odbędą się w maju.

Fundacja Kaszubska i Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby uruchamiają Uniwersytet Ludowy w Kartuzach. "Pomysł powołania uniwersytetu pojawił się już kilka lat temu. Przez lata obserwowaliśmy, jak oferta edukacyjna dla osób dorosłych w regionie kurczyła się. Chcieliśmy temu przeciwdziałać, powołując instytucję edukacyjną odpowiadającą na potrzeby mieszkańców. +Szkoła dla Życia+ jest właśnie taką odpowiedzią" - mówiła PAP jedna z pomysłodawczyń Uniwersytetu Ludowego w Kartuzach Danuta Rek.

Uniwersytety ludowe, zwane też "Szkołami dla Życia" lub – od nazwiska ich pierwszego założyciela Mikołaja Grundtviga – uniwersytetami grundvtidiańskimi, to instytucje edukacji osób dorosłych, powstające w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków akademickich.

"Uniwersytet będzie bardzo mocno powiązany z potrzebami mieszkańców. Zgodnie z założeniami uniwersytetu grundtvigiańskiego, to w duchu lokalnej przedsiębiorczości i pomysłowości ustalana będzie oferta edukacyjna wspólnie pomiędzy gronem pedagogicznym, a słuchaczami" - tłumaczyła Rek.

Uniwersytet swoją działalność rozpocznie od kursy "Kaszubski dla niewtajemniczonych", zajęć z możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu, a także zajęć ekologicznych.

"Wielu z nas wychowało się w rodzinach, w których mówiło się po kaszubsku, zna się kaszubską literaturę i inne elementy naszej kultury. Ale jest też wiele osób, które sprowadziło się na Kaszuby z innych części Polski, albo wzrastało w rodzinach, w których nie kultywowało się kaszubskich tradycji. Program +Kaszubski dla niewtajemniczonych+ powstał z myślą właśnie dla nich. Będą to zajęcia nie tylko z języka. Słuchacze dowiedzą się, kim byli najważniejsi kaszubscy twórcy i jakie dzieła warto poznać. Poznają też kaszubskie mity i legendy, czy różnorodne formy twórczości" - wyjaśniała pomysłodawczyni uniwersytetu.

W pierwszych miesiącach funkcjonowania uniwersytet będzie korzystał z pomieszczeń Kartuskiego Centrum Kultury. Jak zaznacza Danuta Rek "pozwoli to na +miękki start+. Zaczynamy jednak już teraz rozglądać się za stałą siedzibą uniwersytetu w Kartuzach tak, by w pełni realizować jego funkcję" - dodaje.

Uniwersytet skompletował kadrę pedagogiczną ale - jak zaznacza Danuta Rek - organizatorzy dopiero rozwijają swoją ofertę edukacyjną i zespół pedagogiczny będzie się powiększał.

Uniwersytet Ludowy nie będzie generował zysku. Współtwórczyni przedsięwzięcia zapewnia, że pieniądze będą przeznaczane dla prowadzących zajęcia i utrzymanie uczelni. "Zabezpieczyliśmy już finansowanie pierwszych trzech kursów. Dodatkowo czekamy na rozstrzygnięcie konkursu grantowego Narodowego Instytutu Wolności, w którym zresztą planujemy złożyć kompleksowy wniosek w programie wspierania uniwersytetów ludowych" - tłumaczyła Rek.

Działania prorozwojowe, takie jak prace programowe, fundraising, pozyskiwanie środków czy komunikacja z odbiorcami, realizować będziemy dzięki potencjałowi Fundacji Kaszubskiej oraz członków Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. "Również w tym obszarze zgromadziliśmy środki niezbędne na start. Chcemy jednak, by uniwersytet jak najszybciej zaczął skutecznie pozyskiwać środki na samodzielne funkcjonowanie" - dodaje.

Rekrutacja na Uniwersytet Ludowy rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. Pierwsze zajęcia zaplanowane zostały w maju. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024