Historia i kultura

50. rocznica śmierci Marii Goeppert-Mayer - noblistki rodem z Katowic

Na zdjęciu Maria Goeppert-Mayer. Źródło: Wikipedia
Na zdjęciu Maria Goeppert-Mayer. Źródło: Wikipedia

50 lat temu, 20 lutego 1972 r. w San Diego w Kalifornii zmarła Maria Goeppert-Mayer - urodzona w Katowicach laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 r. Jej postać przypomniał w niedzielę Uniwersytet Śląski w Katowicach, wskazując na różne formy upamiętnienia noblistki w regionie.

"Jej imieniem w 2012 roku ochrzczono biurowiec w Górnośląskim Parku Przemysłowym, a w 2014 roku na ścianie budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego pojawił się olbrzymi mural +Tańcząca z atomami+, poświęcony noblistce. Malowidło powstało w wyniku współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów" - przypomniała rzeczniczka uczelni Małgorzata Poszwa.

Imię Marii Goeppert-Mayer nosi też jedna z sal wykładowych Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto o noblistce przypomina tablica na ścianie katowickiej kamienicy, w której się urodziła. Imieniem uczonej nazwano też jedną z ulic w śródmieściu Katowic.

Maria Goeppert-Mayer urodziła się 28 czerwca 1906 r. w kamienicy przy ulicy Młyńskiej 5 w Katowicach, gdzie po studiach w Berlinie i Heidelbergu osiadł jej ojciec Fryderyk, który był katowickim lekarzem powiatowym. Trzy lata później rodzina z przyszłą laureatką Nagrody Nobla wyjechała do Getyngi, gdzie ojciec Marii rozpoczął pracę na miejscowym uniwersytecie.

Dzięki wsparciu rodziców Maria Goeppert zgłębiała nauki ścisłe, przygotowując się do podjęcia studiów. Najpierw chciała zostać matematykiem, jednak po trzech latach zmieniła kierunek na fizykę. W 1930 r. zdobyła doktorat z fizyki kwantowej; w tymże roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do końca życia. Nie odwiedziła już Katowic.

Badaczka zajmowała się przede wszystkim teorią jądra atomowego. Wraz z Hansem Jensenem opracowała model powłokowy jądra atomu, za co w 1963 r. została wyróżniona Nagrodą Nobla. Model ten wpłynął na rozwój fizyki jądrowej oraz pomógł w opracowaniu teorii pochodzenia pierwiastków.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera