Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
19.02.2022 aktualizacja 19.02.2022

Czarnek: nauka jest kluczowym impulsem do rozwoju społecznego, gospodarczego i intelektualnego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nauka jest kluczowym impulsem do rozwoju społecznego, gospodarczego i intelektualnego - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w specjalnym liście do przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Nauki Polskiej.

"Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowe święto ustanowione przez Sejm RP, które jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego państwa. To również okazja, aby podziękować wszystkim przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego za ich niezwykłą pracę" - napisał minister w liście opublikowanym na stronie internetowej MEiN.

"Przez wieki nauka stanowiła kluczowy impuls do intelektualnego, społecznego i gospodarczego rozwoju naszej Ojczyzny. Powodem do dumy są przełomowe odkrycia, pionierskie badania, innowacyjne działania wdrożeniowe, a także wzorowa praca dydaktyczna i organizacyjna" - wskazał Czarnek.

Przypomniał, że jednym z patronów roku 2022 jest Ignacy Łukasiewicz – wybitny polski uczony, odkrywca lampy naftowej, a także pionier przemysłu naftowego w Europie. Odegrał on niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym - zarówno naszego kraju, jak i całego świata.

"Dzień Nauki Polskiej w sposób szczególny przypomina nam o dokonaniach takich postaci jak Łukasiewicz, a także pozwala docenić wysiłek współczesnych badaczy i wyrazić szacunek dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność naukową i akademicką" - zaznaczył szef MEiN.

Dodał, że święto jest również okazją do podsumowania działań Ministerstwa Edukacji i Nauki w obszarze szkolnictwa wyższego oraz nauki, które były realizowane w ostatnim roku.

Czarnek wskazał, że są wśród nich m.in. tzw. Pakiet Wolności Akademickiej, dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 1 mld zł dla uczelni publicznych oraz instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, możliwość otwierania kierunków lekarskich na uczelniach zawodowych, utworzenie Akademii Zamojskiej czy wreszcie zainicjowanie nowych programów takich jak: "Nauka dla społeczeństwa", "Perły nauki" i "Rozwój czasopism naukowych".

"Szanowni Państwo, z radością przyglądam się efektom Państwa codziennej pracy. Głęboko wierzę, że rok 2022 będzie obfitował w kolejne sukcesy naukowe, które pomogą lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania. Życzę niekończących się inspiracji, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności" - napisał minister.

Datę obchodów Dnia Nauki Polskiej wyznaczono na 19 lutego - rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ustawa o ustanowieniu tego święta została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 lutego 2020 roku. Jej projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Podkreślili, że odkrycia polskich badaczy wywierały ogromny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano, oprócz Mikołaja Kopernika, również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. 

PAP - Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024