Uczelnie i instytucje

Kogeneracja i Politechnika Wrocławska podpisały porozumienie o współpracy

11.10.2013 Politechnika wrocławska, Instytut Informatyki Automatyki i Robotyki. soa  PAP/Maciej Kulczyński
11.10.2013 Politechnika wrocławska, Instytut Informatyki Automatyki i Robotyki. soa PAP/Maciej Kulczyński

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada ono m.in. organizowanie praktyk studenckich, zajęć na terenie elektrociepłowni oraz wycieczek naukowo-dydaktycznych.

O podpisaniu porozumienia poinformowała w czwartek PAP Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła, do której należy Kogeneracja.

„Bardzo zależy nam na tym, by młodzi ludzie – w przyszłości pracownicy branży energetycznej - już dziś mieli możliwość uczestniczenia w działaniach prowadzonych w ramach transformacji sektora wytwarzania” – podkreślił Andrzej Jedut, prezes zarządu Kogeneracji.

Przypomniał, że w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa elektrociepłowni gazowo-parowej w podwrocławskich Siechnicach, która – jak zaznaczył - wpisuje się w strategię Grupy PGE zakładającej dekarbonizację obszaru ciepłownictwa. „Ta inwestycja jest bardzo dobrym przykładem projektu z ogromnym potencjałem, z którego czerpać będą mogli studenci wrocławskiej uczelni” – dodał.

W ramach porozumienia realizowane będą programy praktyk studenckich, zajęcia na terenie elektrociepłowni oraz wycieczki naukowo-dydaktyczne. Studenci będą mogli uczestniczyć w projektach prowadzonych przez spółkę, promujących ciepło sieciowe oraz zmierzających do likwidacji zjawiska smogu w mieście. Pracownicy Kogeneracji będą mieli możliwość prowadzenia wykładów i zajęć dydaktycznych na uczelni oraz realizacji programu doktoratów wdrożeniowych.

„Zwracamy szczególną uwagę na integrację z regionem, w tym z przedsiębiorstwami i instytucjami ulokowanymi oraz inwestującymi w bezpośrednim otoczeniu gospodarczym uczelni i wydziału. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja jest jednym z naszych najbliższych partnerów gospodarczych” – powiedział prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.

Zwrócił uwagę, że już wielu absolwentów uczelni związało swoje życie zawodowe właśnie z Kogeneracją. „Od lat wspólnie pochylamy się nad problemami nowoczesnej energetyki. Jestem przekonany, że podpisanie nowej umowy wzmocni współpracę badawczo-rozwojową i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych” – dodał. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera