Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
09.02.2022 aktualizacja 09.02.2022

Włochy/ Plastikowe opakowanie sprzed 40 lat znaleziono w Zatoce Neapolitańskiej

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.

Torebka leżała na dnie morza prawie cztery dekady i do tej pory jest prawie nienaruszona. Media z południa Włoch opublikowały zdjęcie znaleziska jako ostrzeżenie.

Na opakowaniu po kukurydzianych chrupkach o smaku serowym widnieje zdrapka i zachęta do tego, by jeśli jest ona zwycięska, zgłosić się do sklepu. Jest też napis: "Szybko dostaniesz nagrodę".

Torebkę odkrył w sieciach 26-letni Davide Remigio De Gaetano, który należy do trzeciej generacji dużej rodziny rybaków.

"To nie pierwszy raz, gdy znalazłem tak stare śmieci" - dodał.

Wcześniej trafił na opakowanie po cukierkach z 1979 roku.

Znaleziska te zaczął kolekcjonować. W swoich zbiorach ma torebkę po chipsach z końca lat 80. i liczącą około 30-lat butelkę po piwie.

"Między wyspami Capri a Ischia - wyjaśnił - leży ogromny podwodny skład szklanych butelek. U kogoś takiego, jak ja, kochającego morze takie odkrycia powodują ból serca" - przyznał młody rybak.

"Tego typu pakowania, jak to po chrupkach, rozkładają się po dekadach, a powstaje z nich bardzo niebezpieczny mikroplastik, który jest źródłem zanieczyszczenia ekosystemu i łańcucha pokarmowego" - powiedziała Mariateresa Imparato, prezes oddziału Ligi Ochrony Środowiska włoskiego z regionu Kampania.

Przypomina się, że kilka miesięcy temu mieszkaniec Ischii złowił niedaleko jej brzegów tuńczyka, w którego żołądku znajdowała się strzykawka.

Obrońcy środowiska zauważają, że jeszcze większe wrażenie zrobiło to, co znaleziono w żołądku żółwia morskiego znalezionego w rejonie Salerno. Było tam siedem plastikowych filtrów, kubek do kawy i opakowanie po cukierkach.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024