Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
07.02.2022 aktualizacja 07.02.2022

Kraków/ Zmarł prof. Zdzisław Jan Ryn, wybitny psychiatra, dyplomata i podróżnik

źródło: Adobe Stock źródło: Adobe Stock

Prof. Zdzisław Jan Ryn, wybitny polski psychiatra, dyplomata, podróżnik i zdobywca szczytów gór Ameryki Południowej, zmarł w niedzielę w wieku 84 lat – podał z upoważnienia rodziny dr hab. Tomasz Rogula, uczeń i przyjaciel zmarłego.

„Wychowawca i mentor wielu pokoleń lekarzy i naukowców. Wspaniały człowiek o nieskazitelnym charakterze, niezwykłej kulturze i erudycji, wzór do naśladowania dla pokoleń. Kochających mąż, ojciec, dziadek i pradziadek. Przyjaciel wszystkich” - przekazał w oświadczeniu Rogula.

Prof. Zdzisław Jan Ryn (ur. 21 października 1938 w Szczyrku) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, wybitnym polskim psychiatrą. Specjalizował się w psychiatrii klinicznej, sądowej, społecznej i patologii obozów koncentracyjnych, medycynie górskiej, psychologii alpinizmu, antropologii Indian Ameryki Południowej. Był też wybitnym ekspertem etyki medycznej.

Był autorem blisko tysiąca publikacji naukowych, popularnonaukowych, reportaży, filmów, audycji radiowych i telewizyjnych. Wśród nich książek „Medycyna za drutami obozu”, poświęconej tematyce Auschwitz, „Medycyna i alpinizm” czy „Ignacy Domeyko. Kalendarium życia”.

W latach 1991-1996 był ambasadorem RP w Chile, a w latach 2007-2008 kierował polską placówką w Argentynie. Pełnił także funkcję konsula honorowego Chile w Krakowie. Wyróżniony najwyższymi odznaczeniami Chile, Peru, Argentyny i Polski.

Należał do najwybitniejszych podróżników i zdobywców szczytów gór Ameryki Południowej. Wieloletni prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Członek prestiżowego The Explorer’s Club. Jako lekarz towarzyszył wyprawom alpinistycznym w Kaukaz, Hindukusz i Andy. Badał medycynę indiańską w Ameryce Łacińskiej i medycynę tradycyjną Wyspy Wielkanocnej.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ sp/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022