Prof. Zdzisław Jan Ryn, wybitny polski psychiatra, dyplomata, podróżnik i zdobywca szczytów gór Ameryki Południowej, zmarł w niedzielę w wieku 84 lat – podał z upoważnienia rodziny dr hab. Tomasz Rogula, uczeń i przyjaciel zmarłego.
„Wychowawca i mentor wielu pokoleń lekarzy i naukowców. Wspaniały człowiek o nieskazitelnym charakterze, niezwykłej kulturze i erudycji, wzór do naśladowania dla pokoleń. Kochających mąż, ojciec, dziadek i pradziadek. Przyjaciel wszystkich” - przekazał w oświadczeniu Rogula.
Prof. Zdzisław Jan Ryn (ur. 21 października 1938 w Szczyrku) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, wybitnym polskim psychiatrą. Specjalizował się w psychiatrii klinicznej, sądowej, społecznej i patologii obozów koncentracyjnych, medycynie górskiej, psychologii alpinizmu, antropologii Indian Ameryki Południowej. Był też wybitnym ekspertem etyki medycznej.
Był autorem blisko tysiąca publikacji naukowych, popularnonaukowych, reportaży, filmów, audycji radiowych i telewizyjnych. Wśród nich książek „Medycyna za drutami obozu”, poświęconej tematyce Auschwitz, „Medycyna i alpinizm” czy „Ignacy Domeyko. Kalendarium życia”.
W latach 1991-1996 był ambasadorem RP w Chile, a w latach 2007-2008 kierował polską placówką w Argentynie. Pełnił także funkcję konsula honorowego Chile w Krakowie. Wyróżniony najwyższymi odznaczeniami Chile, Peru, Argentyny i Polski.
Należał do najwybitniejszych podróżników i zdobywców szczytów gór Ameryki Południowej. Wieloletni prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Członek prestiżowego The Explorer’s Club. Jako lekarz towarzyszył wyprawom alpinistycznym w Kaukaz, Hindukusz i Andy. Badał medycynę indiańską w Ameryce Łacińskiej i medycynę tradycyjną Wyspy Wielkanocnej.
PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb
rgr/ sp/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.