Dolnośląskie/ Powstała mapa najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Dolnym Śląsku z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powstała mapa astroturystyczna, na której zaznaczono najlepsze miejsca w regionie do obserwacji gwiazd. Mapa będzie dostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk.

Mapa, którą urząd marszałkowski zaprezentował w środę podczas konferencji prasowej, przedstawia miejsca obserwacji nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest poszerzenie mapy o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.

Jak mówił prof. Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, dziś astroturystyka jest niszową formą turystyki, której popularność będzie jednak rosła.

„Turystyka astronomiczna polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących. Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej, np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy” – tłumaczył.

Do nowej formy odkrywania regionu zachęcał Krzysztof Maj z zarządu województwa dolnośląskiego. „Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby” – mówił.

„Publikując mapę najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na Dolnym Śląsku przestrzegamy jednocześnie, aby zachować ostrożność podczas nocnej obserwacji nieba. Wybrane lokalizacje mogą znajdować się na terenach cennych przyrodniczo, w związku z tym konieczne jest zastosowanie się do zachowania ciszy i przestrzegania lokalnych zaleceń” - dodał Maj.

Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz i prezenter telewizyjny, twórca największego w Polsce astronomicznego profilu na Facebooku „Z głową w gwiazdach”.

„To fantastyczna inicjatywa urzędu marszałkowskiego stworzenia takiej mapy publicznie dostępnej dla każdego. Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi: Bieszczady oraz Izery. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony, nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba” – mówił Wójcicki. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera