Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
30.01.2022 aktualizacja 30.01.2022

Jeśli dieta śródziemnomorska, to tylko ekologiczna

Fot. Carlo Leifert Fot. Carlo Leifert

Negatywny efekt diety śródziemnomorskiej, związany ze zwiększoną ekspozycją na pestycydy niebezpieczne dla zdrowia, zaobserwował międzynarodowy zespół z udziałem Polaków. Tylko ekologiczne surowce i produkty pozwalają skomponować korzystną dla zdrowia dietę bogatą w owoce i warzywa – wnioskują badacze.

Dieta śródziemnomorska uznawana jest za wzorowy sposób odżywiania. Potwierdza to międzynarodowy zespół naukowców z udziałem badaczy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Dominiki Średnickiej-Tober i dr. Marcina Barańskiego. Żywieniowcy stawiają jednak ważny warunek – surowce i produkty powinny pochodzić od producentów stosujących metody produkcji żywności ekologicznej.

Stosowanie diety śródziemnomorskiej skomponowanej na bazie konwencjonalnej żywności skutkuje 10-krotnie wyższym całkowitym spożyciem pestycydów niż dieta śródziemnomorska zestawiona w całości z żywności ekologicznej – wynika z artykułu w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition.

W tym samym badaniu wykazano, że konsumpcja żywności ekologicznej zmniejsza istotnie narażenie na wszystkie grupy syntetycznych pestycydów. Wyniki te mogą wyjaśniać często opisywany przez naukowców pozytywny wpływ żywności ekologicznej na zdrowie.

W tzw. badaniu interwencyjnym eksperci przez pięć tygodni analizowali efekty diety dwóch grup studentów podczas polowego kursu rolniczego na Krecie w Grecji. Pierwsza grupa stosowała dietę śródziemnomorską składającą się wyłącznie z żywności konwencjonalnej, natomiast grupa interwencyjna spożywała tę samą dietę złożoną wyłącznie z certyfikowanej żywności ekologicznej. Przed „interwencją” i po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy odżywiali się ulubionymi produktami, według „zachodniej” diety, która - według ich dzienniczków żywieniowych - była uboga w spożycie owoców, warzyw i wina.

Okazało się, że przejście z diety „zachodniej” na dietę śródziemnomorską z wysokim spożyciem owoców i warzyw skutkowało ponad 3-krotnie wyższym całkowitym spożyciem insektycydów i związków fosforoorganicznych. Wykazano jednak, że ekologiczne metody produkcji żywności znacznie ograniczają pozostałości pestycydów, w tym insektycydów, fungicydów i herbicydów, w owocach, warzywach i produktach zbożowych.

„Wiele syntetycznych pestycydów wykrytych w tym badaniu zarówno w próbkach żywności, jak i moczu [badanych], może zawierać chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną. Spożywanie konwencjonalnej żywności wiąże się z 10-krotnie wyższą ekspozycją na pestycydy. Wysokim poziom spożycia żywności ekologicznej może wyjaśniać mniejszą częstość występowania nadwagi lub otyłości, zespołu metabolicznego i raka z w badaniach epidemiologicznych” – stwierdził współautor badania, prof. Carlo Leifert, dyrektor Fundacji Center for Organics Research na Southern Cross University.

Autorzy publikacji to: Leonidas Rempelos, Juan Wang, Marcin Barański, Anthony Watson, Nikolaos Volakakis, Hans-Wolfgang Hoppe, W Nikolaus Kühn-Velten, Catherine Hadall, Gultakin Hasanaliyeva, Eleni Chatzidimitriou, Amelia Magistrali, Hannah Davis, Vanessa Vigar, Dominika Średnicka-Tober, Steven Rushton, Per Ole Iversen, Chris J Seal i Carlo Leifert.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024