Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
27.01.2022 aktualizacja 27.01.2022

Polska spółka została głównym partnerem pierwszej misji kosmicznej Sułtanatu Omanu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Polska spółka SatRevolution została wybrana przez Sułtanat Omanu do wyprodukowania i obsługi satelitów, które zostaną wystrzelone w głęboką przestrzeń kosmiczną w pierwszej takiej misji arabskiego kraju; umowa została podpisana w środę.

Umowa ramowa została podpisana w Maskacie przez pięciu członków konsorcjum. W misji weźmie udział także m.in. polska grupa kapitałowa TUATARA i amerykańskie przedsiębiorstwo Virgin Orbit, z którym współpracuje SatRevolution.

W ramach historycznej misji kosmicznej grupa planuje wystrzelić satelitę SatRev CubeSat z pokładu rakiety Launcher One należącej do Virgin Orbit. Misja rozpocznie się w porcie lotniczym i kosmicznym Cornwall na półwyspie Lizard w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. Satelita ta ma umożliwić przeprowadzenie przełomowych badań naukowych i uchwycenie obrazu głębokiej przestrzeni kosmicznej.

"Jesteśmy zaszczyceni i zachwyceni tym, że zostaliśmy wybrani przez Sułtanat Omanu do realizacji misji dostarczenia naszych technologii nanosatelitarnych zarówno do niskiej orbity okołoziemskiej, jak i projektów w głębokim kosmosie. Te projekty kosmiczne przyczynią się do realizacji krótkoterminowych celów Sułtanatu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wsparcie badań naukowych i innowacji oraz wzmocnienie krajowego rozwoju najnowocześniejszych technologii. SatRev jest dumny, że może być tego częścią" - powiedział prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

"Pomimo wielu postępów technicznych, do tej pory tylko kilka instytucji było na tyle odważnych, by z powodzeniem organizować misje kosmiczne" – skomentował Dan Hart, prezes Virgin Orbit.

Wszystkie zebrane przez satelity informacje zostaną poddane analizie cyfrowej za pomocą wizji komputerowej, uczenia maszynowego i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Możliwe będzie m.in. wykrycie ukrytych wzorców, identyfikacja trendów i przewidywanie zmian spowodowanych m.in. klimatem czy katastrofami naturalnymi.

Misja kosmiczna jest kontynuacją podpisanego w październiku ub. roku w Dubaju protokołu ustaleń w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

Polskie małe satelity, wyprodukowane przez spółkę SatRevolution, w połowie stycznia wzięły udział w udanej misji wyniesienia w przestrzeń kosmiczną satelitów w innowacyjnym programie kosmicznym firmy Virgin Orbit. (PAP)

kjm/ tebe/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023