Nauka dla Społeczeństwa

05.02.2023
PL EN
25.01.2022 aktualizacja 25.01.2022

Ruszył nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ministerstwo Zdrowia i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiły nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka. Program umożliwia trwające od 3 do 6 miesięcy wyjazdy do najlepszych ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych.

Program im. prof. Franciszka Walczaka jest wspólną inicjatywą NAWA i Ministerstwa Zdrowia.

"Zachęcam do tego, by lekarze z Polski, którzy są zainteresowani nauką i dydaktyką, zgłaszali się na stypendia, dzięki którym będą mogli odbyć kilkumiesięczny staż w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych. Udział w takim programie to okazja dla osób, które wiążą swoją przyszłość z karierą naukową na to, by nawiązać kontakty z zagranicznymi specjalistami, zobaczyć jak pracują i wymienić się z nimi doświadczeniem. Warto także podkreślić, iż rozszerzamy program i umożliwiamy realizację stypendium we wszystkich dziedzinach medycyny, przy jednoczesnym zwiększeniu miesięcznego stypendium" - poinformował wiceminister Piotr Bromber cytowany w komunikacie na temat programu.

Nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka prowadzony jest od 24 stycznia 2022 r. do 22 kwietnia 2022 r.

Do grupy uprawnionych wnioskodawców należą: naukowcy z tytułem co najmniej doktora, doktoranci i uczestnicy szkół doktorskich, osoby zatrudnione na uczelniach lub innych jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otwartym przewodem doktorskim. Nowością w tegorocznej edycji programu jest otwarcie na naukowców i lekarzy reprezentujących wszystkie nauki medyczne.

Jak wskazuje NAWA, program im prof. Franciszka Walczaka z jednej strony daje możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, z drugiej zaś - szansę na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku naukowym, w tym doświadczenia dydaktycznego, co w efekcie przełoży się na wkład stypendystów w poprawę opieki medycznej w Polsce.

Program umożliwia wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych, znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych.

"Harvard Medical School, Yale School of Medicine czy University of Texas MD Anderson Cancer Center to tylko niektóre z czołowych amerykańskich ośrodków, które mogą wybrać polscy lekarze i naukowcy. Wyjazd na stypendium w ramach programu im. prof. Franciszka Walczaka to doskonała okazja, by wspólnie z wybitnymi specjalistami prowadzić badania oraz przyglądać się ich codziennej pracy" – wskazała cytowana w komunikacie dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska.

W trzecia edycja programu wysokość miesięcznego stypendium została zwiększona z 12 tys. zł do 15 tys. zł. Ponadto stypendyści programu otrzymają jednorazowy dodatek mobilnościowy w wysokości 10 tys. zł. Łącznie na program im. prof. Walczaka przeznaczono 2,25 mln zł.

Ogłoszenie wyników naboru nastąpi do 30 września 2022 r., a wyjazdy będą mogły rozpocząć się 1 stycznia 2023 r.

Dotąd z programu im. prof. Walczaka w edycjach 2019 i 2020 skorzystało 30 naukowców i lekarzy.

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Zasłynął m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. Michel Haissaguerre, prof. Karl-Heinz Kuck, prof. William Stevenson).

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja powstała w październiku 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów wspierających naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferujących stypendia dla zagranicznych studentów na studia w Polsce, a także promujących język polski i kulturę polską na świecie. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023