Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
25.01.2022 aktualizacja 25.01.2022

Zastosowanie nowoczesnych technologii w biznesie celem porozumienia UWr i Sieci Badawczej Łukasiewicz

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Realizację wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych znajdujących zastosowanie w biznesie zakłada porozumienie podpisane przez Uniwersytet Wrocławski i Sieć Badawczą Łukasiewicz. „To kolejny krok w budowaniu naszej uczelni jako silnego europejskiego ośrodka naukowego” – ocenił rektor UWr.

O podpisaniu porozumienia pomiędzy instytucjami poinformowała w poniedzałek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Uczkiewicz. Jego sygnatariusze: prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, rektor UWr oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, liczą, że połączenie doświadczenia i kompetencji naukowców wrocławskiej uczelni oraz instytutów Łukasiewicza przełoży się na rosnącą liczbę wdrożeń nowoczesnych rozwiązań do gospodarki.

„Współpracę wiodącej uczelni w Polsce, jaką jest Uniwersytet Wrocławski oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz odbieram jako potwierdzenie, że solidarne i konsekwentne współdziałanie jednostek naukowych to skuteczna droga dla transferu wyników badań naukowych do biznesu, a zarazem sposób na rozwijanie pasji naukowych i wzmacnianie kompetencji badawczych” – podkreślił, cytowany w komunikacie, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

Zdaniem prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotra Dardzińskiego czasy pandemii koronawirusa dobitnie pokazały, że rosnące oczekiwania ze strony przedsiębiorców, dla których działalność badawczo-rozwojowa jest szansą na zbudowanie przewag konkurencyjnych, a często także utrzymania się na rynku, wymagają jeszcze ściślejszej współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi. „Nie mam wątpliwości, że realizowane wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim projekty badawcze będą początkiem technologii, które wesprą dolnośląskie firmy i otworzą nowe możliwości rozwoju dla prężnie działającego tu przemysłu wydobywczego, motoryzacyjnego czy farmaceutycznego” – zaznaczył Dardziński.

Uniwersytet Wrocławski to jedyna w południowo-zachodniej Polsce uczelnia należąca do programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Na początku stycznia 2022 roku uczelnia weszła też do europejskiego sojuszu uniwersytetów Arqus. Sojusz ten kładzie duży nacisk na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. „Doktoranci i badacze Uniwersytetu Wrocławskiego, realizując np. projekty z siecią badawczą Łukasiewicz, będą mogli studiować czy korzystać z laboratoriów uczelni w Lipsku, Grenadzie, Padwie, Bergen, Grazu, Lyonie, Wilnie i Minho” – podano.

„Współpraca z siecią instytutów badawczych Łukasiewicza to kolejny krok w budowaniu naszej uczelni jako silnego europejskiego ośrodka naukowego. Poza prowadzeniem badań podstawowych coraz silniejszym aspektem naszych badań są projekty aplikacyjne. Współpraca z Łukasiewiczem to realna szansa dla realizacji takich projektów. Z tego porozumienia skorzystają - mam szczerą nadzieję - obie strony” – powiedział rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski.

Już w ubiegłym roku Uniwersytet Wrocławski i Łukasiewicz-PORT podpisały umowę o kształceniu doktorantów. Dzięki niej młodzi naukowcy mogą przygotowywać swoje rozprawy doktorskie na wrocławskiej uczelni, pracując i zdobywając doświadczenie w międzynarodowych zespołach badawczych instytutu Łukasiewicza. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024