Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
25.01.2022 aktualizacja 25.01.2022

Ludzki mózg reaguje na nieznane dźwięki podczas snu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mózg człowieka w trakcie snu reaguje na nieznane bodźce - odkryli badacze z Austrii i Szwajcarii. Dowodem na to jest aktywność tzw. zespołów K - fal mózgowych pojawiających się w momencie, gdy słychać nieznane dźwięki w trakcie snu.

"Gdy my śpimy, nasz mózg nadal czuwa i selektywnie reaguje na bodźce środowiskowe" - mówi dr Mohamed Ameen z Uniwersytetu w Salzburgu w Austrii, jeden z autorów badania. - "Jednak funkcjonalna rola takich reakcji oraz to, czy odzwierciedlają one przetwarzanie informacji, czy raczej hamowanie sensoryczne, nie jest w pełni zrozumiała. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Ameen i jego zespół zmierzyli aktywność mózgu u 17 osób dorosłych (w tym 14 kobiet) w odpowiedzi na znane i nieznane im głosy. W trakcie, gdy badani spali, badacze wypowiadali w ich obecności imiona: ich (uczestników badania) oraz im nieznane. Imiona wypowiadano na dwa sposoby - głosem znajomym lub nieznanym.

Naukowcy zauważyli, że w trakcie trwania snu głębokiego, inaczej - fazy NREM (ang. non-rapid eye movement, która charakteryzuje się brakiem ruchów gałek ocznych) - nieznane głosy wywoływały stosunkowo więcej tzw. zespołów K - charakterystycznych, wysokich amplitud fal mózgowych, związanych z zaburzeniami sensorycznymi podczas snu.

Chociaż znajome głosy mogą również wyzwalać zespoły K, to duże zmiany w aktywności mózgu związane z przetwarzaniem sensorycznym występowały tylko w momencie, gdy badani słyszeli nieznane głosy.

Reakcje mózgu na nieznany głos występowały rzadziej w miarę upływu nocy i gdy głos stawał się bardziej znajomy. Według badaczy pozwala to sądzić, że mózg podczas snu może się nadal uczyć.

"Wyniki naszych obserwacji sugerują, że zespoły K umożliwiają mózgowi wejście w tryb czuwania, w którym mózg pozostaje we śnie, ale zachowuje zdolność reagowania na bodźce" - mówią badacze.

Według autorów badania taka specyficzna dla treści, dynamiczna reaktywność na zewnętrzne informacje sensoryczne umożliwia mózgowi wejście w "tryb przetwarzania wartowniczego", w którym mózg angażuje się w ważne procesy wewnętrzne, zachodzące podczas snu, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do przetwarzania ważnych zewnętrznych sensorów.

źródło: https://www.jneurosci.org/content/early/2022/01/06/JNEUROSCI.2524-20.2021 (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022