Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2022
PL EN
14.01.2022 aktualizacja 14.01.2022

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczyna projekt popularyzujący filozofię i kognitywistykę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Projekt popularyzujący ważne społecznie zagadnienia filozofii i kognitywistyki - rozpoczyna Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku. W jego ramach odbędzie się cykl wykładów, dyskusji i wydarzeń zaplanowanych na dwa lata.

Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku na dwuletni projekt "Społeczne znaczenie filozofii i kognitywistyki" otrzymał wsparcie z Ministerstwa Edukacji i Nauki - poinformowała uczelnia.

"Celem nowej inicjatywy jest popularyzacja społecznie doniosłych problemów filozofii i kognitywistyki" - powiedział prof. Robert Poczobut z Instytutu Filozofii UwB. Projekt będzie składał się z wykładów w ramach cyklu "Spotkania z Filozofią i Kognitywistyką", ale też kolejnych edycji stałych wydarzeń "Tygodnia Mózgu" i "Białostockiego Forum Kognitywistycznego".

Cykl rozpocznie w piątek po południu wykład "Chimery, hybrydy i organoidy ludzkie". Prelekcję wygłosi dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Po wykładzie, który odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Kultury, zaplanowano dyskusję.

Wśród tematów poruszanych podczas planowanych wykładów będzie można posłuchać m.in. o problemach związanych z rozwojem nowoczesnych technologii kognitywnych oraz wiedzą o funkcjonowaniu umysłu i procesów poznawczych, ale również o takich zagadnieniach jak równość, sprawiedliwość, zagrożenie klimatyczne, przyszłość demokracji i kapitalizmu.

"Chcemy pokazać, że filozofia stanowi platformę badań interdyscyplinarnych integrującą wiedzę, która nie tylko jest intersująca dla specjalistów, ale poosiada również doniosłe znaczenie społeczne" – podkreślił Poczobut.

W ramach projektu zostaną zorganizowane także dwie edycje "Tygodnia Mózgu", podczas których omawiane będą wyniki współczesnych badań nad mózgiem, a także dwie edycje "Białostockiego Forum Kognitywistyczne", które poświęcone będą m.in. roli nowych narzędzi w procesach poznawczych czy problemom procesów twórczych i roli wyobraźni w procesach twórczych.

W ramach projektu uruchomiono stronę internetową: www.spoleczne.eu, gdzie będą udostępniane m.in. nagrania z wykładów i dyskusji.

Projekt "Społeczne znaczenie filozofii i kognitywistyki" otrzymał wsparcie z ministerialnego programu "Społeczna odpowiedzialność nauki". Jak podaje UwB, uczelnia otrzymała na ten cel ponad 37 tys. zł.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022