Plan równości płci został przyjęty przez władze Politechniki Łódzkiej. Podpisał go rektor uczelni prof. Krzysztof Jóźwik. Plan ma służyć temu, aby uczelnia stała się jeszcze lepszym miejscem pracy i studiowania - zapewnił rektor PŁ.
Rzeczniczka prasowa PŁ dr inż. Ewa Chojnacka podkreśla, że plan równości płci ma bardzo duże znaczenie dla uczelni. "Dokument jest wyrazem starań władz Politechniki Łódzkiej o upowszechnienie takiej wartości, jaką jest równość, dla rozwoju nauki oraz w życiu zawodowym i osobistym" - zaznaczyła Chojnacka.
Deklarację podpisał rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. "Całość działań ujętych w planie równości płci w Politechnice Łódzkiej będzie służyć temu, aby nasza uczelnia stała się jeszcze lepszym miejscem pracy i studiowania" - podkreślił. "Chcemy promować równe traktowanie i standardy antydyskryminacyjne. Plan przewiduje zapewnienie równości zgodnie z zasadami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca" - deklarował.
"Punktem wyjścia dla planu równości płci jest diagnoza obecnej sytuacji w uczelni, a w dalszej jego części znajdują się propozycje działań na rzecz równościowych rozwiązań" - tłumaczyła rzeczniczka PŁ.
"Wśród nich są takie, które mają pomóc w łączeniu pracy i studiowania z życiem rodzinnym, m.in. uruchomienie przedszkola na terenie PŁ, czy stworzenie mechanizmów organizacyjnych i finansowych sprzyjających szybszemu powrotowi na uczelnię osób korzystających z urlopu rodzicielskiego" - wyjaśniła.
"Innym obszarem objętym planem jest wspieranie równowagi płci w sprawowaniu funkcji zarządczych, w gremiach decyzyjnych i eksperckich oraz w rozwoju kariery naukowej, a także uwzględnianie wymiaru płci w badaniach naukowych i rozwoju kariery" - przekazała Chojnacka. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.