Nauka dla Społeczeństwa

01.07.2022
PL EN
30.12.2021 aktualizacja 30.12.2021

Powstał internetowy Archeologiczny Atlas Małopolski

Kraków, 04.10.2019. Wystawa „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Kraków, 04.10.2019. Wystawa „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ponad 400 stanowisk archeologicznych i ponad 1 tys. zabytków zostało opisanych w internetowym "Archeologicznym Atlasie Małopolski". Nowy portal popularnonaukowy stworzony przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie będzie dostępny dla odbiorców od 1 stycznia.

W "ArcheoAtlasie" znalazły się informacje o najciekawszych stanowiskach archeologicznych w regionie od epoki brązu do okresu Wędrówek Ludów, ich archiwalne i współczesne zdjęcia, historia ich odkryć, przykłady, fotografie i opisy najważniejszych znalezionych tam zabytków oraz dokumentacja badań. Jest także alfabetyczny słownik definicji i osób związanych z archeologią.

"To okno na świat naszego muzeum" – mówił o portalu dyrektor Muzeum Archeologicznego dr Jacek Górski. Podkreślił, że jednym z głównych celów było stworzenie miejsca, w którym gromadzone będą cyfrowe wersje zabytków archeologicznych, które znajdują się w placówce, a jest to największy zasób w Europie Środkowej – ponad 773 tys. muzealiów. "Nasz portal jest adresowany do szerokiego grona odbiorców: do miłośników starożytności i rzeczy ciekawych, dla regionalistów, którzy często korzystają z naszego muzealnego archiwum, dla nauczycieli, turystów oraz organizacji turystycznych, które proponując atrakcje w danym regionie mogły też uzupełnić je o dziedzictwo archeologiczne" – podkreślił dr Górski.

W Małopolsce znajduje się ponad 8 tys. 600 stanowisk archeologicznych. Twórcy portalu przenieśli z tradycyjnych map lokalizację i zasięg ponad 400 z nich. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z pradziejami najbliższej okolicy w formie wirtualnych, ale też realnych, wycieczek czy lekcji prehistorii.

"Wiele osób będzie zapewne zaskoczonych, w jakich miejscach są te stanowiska. Znajdują się one zarówno pod Krakowem jak i w centrum miasta, a także w miejscach pozornie niezwiązanych z archeologią, jak na przykład Kopiec Piłsudskiego" - mówił kierujący przygotowaniem portalu Mirosław Zając z Muzeum Archeologicznego. "Każde stanowisko jest opatrzone popularnonaukowym opisem, by zrozumieć, kiedy było ono zasiedlone. Prezentujemy także różnej klasy zabytki znalezione w tych miejscach, a znajdujące się obecnie w naszych zbiorach" – dodał.

Pracownicy Muzeum Archeologicznego przygotowali także materiały edukacyjne, które mają pomóc nauczycielom i rodzicom, propozycje tras wycieczek oraz archiwalne ilustracje stanowisk w okolicach Krakowa namalowane przez Gabriela Leńczyka.

"Archeologiczny Atlas Małopolski" (www.archeologicznyatlas.pl) będzie rozbudowywany o informacje o kolejnych miejscach, zwłaszcza poza Krakowem i kolejnych zabytkach. Jego twórcy już zapowiadają konkursy dla osób korzystających z portalu. ArcheoAtlas dostępny będzie także jako bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe w Google Play oraz App Store.

Stworzenie portalu kosztowało prawie 1,7 mln zł, z czego ponad 1,2 mln zł pochodziło ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion

wos/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022