Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
31.12.2021 aktualizacja 31.12.2021

Młodzież jest zaniepokojona i zestresowana zmianami klimatycznymi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie połowa młodzieży na świecie twierdzi, że obawia się zmian klimatycznych, a lęk i stres z tym związany znacząco oddziałują na ich codzienne życie i funkcjonowanie – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Aż 75 proc. młodych ludzi uważa, że „przyszłość jest przerażająca” - wynika z badania z udziałem 10 tys. młodzieży i młodych dorosłych w wieku pomiędzy 16. a 25. r.ż. w 10 krajach.

Najwięcej obaw wykazuje młodzież w Portugalii i na Filipinach (odpowiednio 81 proc. i 92 proc. ankietowanych).

Jak się okazuje, niepokój i lęki związane ze zmianami klimatycznymi wśród badanych są znacząco związane z postrzeganą przez nich bezczynnością rządów, a co za tym idzie poczuciem "zdrady" ze strony rządzących. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że rządy „zdradzają mnie i/lub przyszłe pokolenia”, podczas gdy 64 proc. uważa, że rządy ich krajów nie robią wystarczająco dużo, aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

“Badanie wykazuje, że młode osoby na całym świecie wykazują niepokój psychiczny. Tak wysoki poziom lęku i związane z nim upośledzenia funkcjonowania oraz poczucie zdrady zapewne pozostawią negatywne ślady na zdrowiu psychicznym młodzieży i młodych dorosłych” - mówi jedna z autorek badania, Caroline Hickman z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii. - "Po raz pierwszy okazuje się, że wysoki poziom stresu psychicznego u młodych ludzi jest powiązany z tym, jak działa rząd".

Dodatkowo badacze zauważyli, że 59 proc. ankietowanych było dość mocno lub bardzo mocno zaniepokojonych zmianami klimatycznymi. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że czuła się przestraszona, smutna, niespokojna, zła, bezsilna, bezradna i/lub winna. Nieco ponad połowa badanych uważa, że mają mniejsze możliwości niż mieli ich rodzice. Według 65 proc. rządy zawiodły młodych ludzi, podczas gdy 61 proc. stwierdziło, że sposób, w jaki rządy radzą sobie ze zmianami klimatu, nie „chronią mnie, planety i/lub przyszłych pokoleń”. Prawie połowa osób, które powiedziały, że rozmawiały z innymi o zmianach klimatu, czuła się ignorowana lub odrzucana.

Ankietowani pochodzący z południa wyrażali większe zaniepokojenie i twierdzili, że zmiany klimatyczne z większym stopniu oddziałują na ich funkcjonowanie. Z kolei młodzież i młodzi dorośli Portugalczycy wykazali najwyższy poziom zaniepokojenia wśród osób mieszkających na północnej części globu.

Według autorów, z ich badania wynika, że rządy poszczególnych państw muszą reagować na „ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poprzez angażowanie się w etyczne, zbiorowe, oparte na polityce działania przeciwko zmianom klimatu”.

Więcej - na stronie publikacji źródłowej: https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(21)00278-3/fulltext

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024