Dr Grzesiowski: Omikron trzy razy bardziej zakaźny niż Delta, powoduje ciężkie zakażenia u nieszczepionych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Omikron jest trzy razy bardziej zakaźny niż Delta, powoduje ciężkie zakażenia u nieszczepionych i tych, co nie przyjęli dawki przypominającej – ostrzega ekspert ds. zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

W mediach pojawiły się uspokajające informacje, że wariant Omikron jest bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy i powoduje łagodniejszy przebieg COVID-19. Sugerują to dwa badania, jakie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii przez specjalistów Imperial College London oraz uniwersytetu w Edynburgu. Wynika z nich w przypadku zakażenia nowym wariantem jest mniejsze ryzyko hospitalizacji w porównaniu do Delty.

Wielu specjalistów, w tym m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przekonuje jednak, że za wcześnie jest jeszcze na wyciąganie takich wniosków. Zwracała na to uwagę cytowana przez Reutersa dr Soumya Swaminatha z WHO podczas konferencji prasowej w Genewie. Ostrzegała, że zakażeń nowym wariantem Omikron może być w najbliższych miesiącach tak dużo, że będą one ogromnym obciążeniem dla służby zdrowia.

Cytowane badania przeprowadzono na zbyt małej grupie pacjentów, konieczne są dalsze obserwacje. Specjaliści Imperial College London uwzględnili dane 25 hospitalizowanych pacjentów, a uniwersytetu w Edynburgu – 41 chorych w szpitalach.

Ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski twierdzi, że Omikron jest trzy razy bardziej zakaźny niż Delta, powoduje ciężkie zakażenia u nieszczepionych i tych, co nie przyjęli dawki przypominającej. „Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych, kompleksowych działań prewencyjnych, zginą dziesiątki tysięcy ludzi w piątej fali” – ostrzega na Twitterze.

Badania specjalistów Imperial College London sugerują, że w przypadku wariantu Omikron duże jest ryzyko ponownej infekcji już po przechorowaniu. Wyliczyli oni, że jest ono 5,4 razy większe w porównaniu do Delty. Według prof. Neila Fergusona z Imperial College London Omikron może mieć większą zdolność ucieczki wobec układu immunologicznego zarówno u osób, które zostały już zakażone wirusem SARS-CoV-2, jak i u zaszczepionych.

Prof. Ferguson w wypowiedzi dla BBC News zwraca uwagę, że nawet gdyby Omikron okazał się łagodniejszy, to przy jego większej zakaźności może się to przełożyć na większą liczbę hospitalizacji, szczególnie wśród osób starszych i z chorobami współistniejącymi.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UK Health Security Agency) zapowiada, że wkrótce opublikuje więcej danych, obejmujące większą grupę chorych zarażonych Omikronem. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy przezroczysty półprzewodnik

  • Przemyśl, 14.09.2015. Konopie indyjskie w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

    Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera