Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
25.12.2021 aktualizacja 25.12.2021

Olsztyn/ Rozpoczyna się planowanie wystaw w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera"

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Do lata 2023 roku przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ma powstać jedyne w regionie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera". Władze uniwersytetu podpisały już umowę na stworzenie wystaw.

"Kortosfera" powstaje w miasteczku akademickim Kortowo w kampusie Uniwerstetu Warmińsko-Mazurskiego. Kierująca nią Wioletta Śląska-Zyśk powiedziała PAP, że otwarcie centrum nauki planowane jest na wiosnę 2023 roku.

"Będzie to miejsce popularyzacji wiedzy dla dzieci młodszych, starszych oraz dorosłych. Wystawy będą tak skomponowane, by każdy znalazł coś dla siebie" - powiedziała.

Wystawy w "Kortosferze" będą skomponowane wokół tematów dotyczących rolnictwa, żywności, diety, zdrowia, przyrody oraz wpływu człowieka na środowisko.

Na wystawach stałych ma się znaleźć 130 eksponatów układających się w spójną narrację oraz 10 eksponatów wolnostojących, 36 eksponatów mobilnych oraz 6 zestawów edukacyjnych składających się łącznie z 83 obiektów.

Wśród nich znajdzie się m.in. symulator kombajnu rolniczego, który pomoże w zrozumieniu korzyści wynikających z zastosowania nawigacji satelitarnej przy pracach polowych. Obiekt składa się z makiety kombajnu wyposażonego w nowoczesną kabinę z monitorami zamiast okien. Zwiedzający będą mogli przeprowadzić różne prace polowe – np. orkę lub zbiory. Kolejnym eksponatem będzie cewka Tesli. Urządzenie to będzie generować kierunkowe wyładowania o długości przekraczającej 1,5 metra i będzie wytwarzać dźwięki. Używając panelu sterującego, zwiedzający skomponują krótkie utwory muzyczne. Ponadto cewka będzie „odtwarzała” wcześniej zaprogramowane utwory.

Wioletta Śląska-Zyśk dodała, że ekspozycja będzie w głównej mierze opierała się na urządzeniach interaktywnych i łączyła rozwiązania multimedialne i mechaniczne.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023